Liga 1: Primul meci nul se înregistrează la CraiovaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Iul 2018

Liga 1: Primul meci nul se înregistrează la Craiova

Joc de bună factură pe ”Ion Oblemenco” între Universitatea Craiova și Politehnica Iași, încheiat însă fără gol. Doar cu Mitriță ca gură de foc în avanposturi, oltenii au dominat o partidă în care elevii lui Flavius Stoican au interpretat foarte bine partitura defensivei, ocrotiți și de șansă.

La fel ca în meciurile de la Ovidiu și Mediaș, instalația de nocturnă a noii arene din Bănie a fost afectată de probleme de funcționare, în acest caz fiind vorba de o defecțiune de alimentare ce a determinat amânarea startului meciului cu 47 de minute. Primii care s-au evidențiat în atac au fost ieșenii cu șutul centrare al lui Panțîru din minutul 18 respins de sub transversală de Pigliacelli, apoi cinci minute mai târziu tot el profită de o ieșire pe sub balon a lui Dimitrov și șutează cu exteriorul de la limita careului trimițând balonul puțin pe lângă vinclu. Din acest moment oltenii se instalează autoritar la cârma jocului și sporesc emoțiile la poarta lui Rusu în minutul 27 când o colaborare între Glavina și Mitriță îl aduce pe ultimul în situație de a șuta din 10 metri singur cu portarul, dar Panțîru, omul partidei pentru ieșeni, a apărut providențial și a deviat balonul în corner. Burlacu l-a evidențiat pe Rusu în minutul 34, portarul oaspeților respingând în corner șutul ce se ducea sub transversală, iar Mitriță a lovit bara din stânga lui Rusu în al doilea minut de prelungiri.

Tot oltenii sunt cei care dictează ritmul și în startul reprizei secunde, cu cu Glavina și Bancu în poziții de finalizare, apoi pe măsură ce oboseala intervine numărul ocaziilor scade simultan cu încrederea ieșenilor că pot pleca cu un punct de pe arena olteană. Pe final de meci Mitriță are în minutul 78 o execuție ce putea fi mai bună, apoi trei minute mai târziu îl găsește pe Markovic, dar reluarea acestuia cu capul a trecut la o palmă pe lângă stâlpul din dreapta portarului ieșean.

S-a încheiat Universitatea Craiova – Poli Iași 0-0, primul meci nul al noii ediții de campionat.

Universitatea Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Popa (min. 73 Markovic), Gardoş, Tiago Ferreira - Dimitrov (min. 35 Briceag), Mateiu, Cicâldău, Bancu - Glavina (min. 64 Bărbuț), Mitriţă, Burlacu

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Mihalache, Frăsinescu, Chelaru, Panţîru - Cioinac, Ștefănescu (min. 66 Bosoi) - Gallego, Kizito (min. 77 Petre), Pîrvulescu (min. 61 Mimoun) - Cristea