Liga 1: Primul gol, prima victorie a anului pentru ”șepcile roșii”Mircea Rosca / SportPictures.eu
04 Apr 2015

Liga 1: Primul gol, prima victorie a anului pentru ”șepcile roșii”

Victoria, chiar dacă la penaltiuri, din semifinala de Cupa României cu eternii rivali de la CFR Cluj a descătușat energiile celor de la ”U” Cluj. Galeria ”șepcilor roșii” a fost răsplătită pentru statornicia ei încă o dată în această seară, favoriții lor făcând încă un mic pas: înscrierea primului gol al sezonului, lucru ce le-a adus cele 3 puncte ale victoriei în partida cu contracandidata la retrogradare Rapid București.

Cu toate că au controlat jocul și au avut cele mai importante ocazii de gol prin Daniel Niculae și Garai, rapidiștii trag ponoasele unei greșeli în lanț făcută la 10 minute de la startul reprizei secunde: Joan Oriol pierde în tușa stângă o minge în fața lui Nuno Viveiros, mijlocașul clujenilor urcă și centrează la limita careului mic, Buchta ratează intercepția și se încurcă cu Sapina, iar Castillon, pe fază, înscrie în poarta goală. Un gol ce face diferența până la final, clujenii absorbind presiunea oaspeților și căutând să-i înțepe pe contraatac.

”U” Cluj – Rapid 1-0 (0-0), un rezultat ce se poate dovedi esențial la sfârșitul campionatului.

”U” Cuj (antrenor Adrian Falub): Veselovsky - Ciupe, Neag, Skvorc, Bambara - Mengolo, R. Costin (min. 52 Viveiros), Lungu, Ceppelini (min. 87 Van der Broek) - Gravenberch (min. 73 Cr. Munteanu), Castillion

Rapid (antrenor Cristi Pustai): Buchta - Sapina, Borda (min. 40 Al. Dan), Cmovs, J. Oriol - Gecov, Garai - Meulens (min. 66 Kikas), Coimbra (min. 60 Benson), E. Oriol - D. Niculae