Liga 1: Prima victorie întârzie să aparăCosmin Iftode / SportPictures.eu
31 Iul 2015

Liga 1: Prima victorie întârzie să apară

Concordia Chiajna și Petrolul Ploiești s-au întâlnit pe terenul de lângă București în speranța că vor reuși să obțină prima victorie în această ediție de campionat. Nu au reușit să își atingă obiectivul, în schimb au oferit celor care au urmărit partida un spectacol cu goluri, ratări și faze antrenante.

Moussa a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 36 la capătul unui contraatac pe parcursul căruia fundașii și portarul Iacob s-au întrecut în stângăcii, totul culminând cu pasa cu pieptul din careul mic către portar a lui Sârghi ce i-a oferit vârfului petrolist mingea pe tavă. După numai patru minute Faug Porret a văzut al doilea cartonaș galben pentru un henț în propriul careu, ceea ce a dus la o dublă lovitură pentru echipa condusă de Tibor Selymeș. Purece a ratat penalty-ul gazdelor și din fericire pentru ”lupii galbeni”, aceștia rămân doar cu handicapul numeric pe teren. Concordia nu cedează și elevii lui Marius Baciu trec chiar și peste ratarea monumentală a lui Marian Cristescu din minutul 43 pentru a încheia repriza la egalitate după autogolul lui Benga în încercarea de a respinge centrarea de pe partea stângă a lui Bucurică.

Imediat după pauză Serediuc iese la rampă și marchează un gol superb după un șut trimis la vinclul colțului scurt din colțul careului mare de pe partea dreaptă a direcției de atac a gazdelor. Cu rezultatul întors și cu un om în minus timp de o repriză, Petrolul se aruncă cu curaj în atac și reușește egalarea în minutul 77 prin veteranul Marinescu de la linia careului de 16 metri central pe poarta lui Iacob, după un un ”un-doi” al decarului petrolist cu coechipierul său Zoubir. Ultimele minute nu mai aduc nimic pe tabelă, astfel încât scorul final este Concordia – Petrolul 2-2 (1-1).

Concordia (antrenor Marius Baciu): Iacob - Bărboianu, Tincu, Sârghi, Bucurică - Giurgiu - Serediuc, M. Cristescu (min. 80 Răducanu), Purece (min. 85 Ciobanu), M. Constantinescu (min. 73 Pană) - Pena

Petrolul (antrenor Tibor Selymeş): Pecanha - Peteleu (min. 46 Rippert), Benga, Faug Porret, Beţa - Ropotan, Marinescu - Farina (min. 56 Nepomuceno), Zoubir, Varga (min. 44 Bucşa) - Moussa