Liga 1: Prima victorie ”acasă” pentru sibieniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Mai 2019

Liga 1: Prima victorie ”acasă” pentru sibieni

FC Hermannstadt a inaugurat noua arenă din Sibiu cu o victorie la limită în fața celor de la Concordia Chiajna într-un meci vital pentru menținerea șanselor de rămânere în prima ligă.

Blănaru a înscris singurul gol al partidei în minutul 33 după ce Jazvic a speculat o nesincronizare între Rîmniceanu și unul dintre colegii săi în defensivă și i-a pasat colegului său care a îndeplinit o simplă formalitate. Dacă la goluri au fost mai zgârciți, elevii lui Vasile Miriuță au lovit de cinci ori barele porții adverse prin Blănaru în minutele 28, 62 și 70 în transversală, Dumitru și Popovici în minutele de prelungiri ale partidei.

Scor final FC Hermannstadt - Concordia Chiajna 1-0 (1-0), rezultat ce îi urcă pe sibieni pe loc de baraj cu 22 de puncte, cu unul mai puțin decât FC Voluntari, în timp ce ilfovenii rămân pe ultimul loc cu 16 puncte.

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Măţel, Dandea, Dâlbea, I. Stoica, Tătar - Offenbacher (min. 83 Mijuskovic), Dumitriu, Jazvic - Serediuc (min. 66 Popovici), Blănaru (min. 90 Tsoumou)

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu - Bărboianu, Marc, Cadamuro, A. Radu - Grădinaru (min. 61 Cristescu), Ropotan (min. 71 Nivaldo), Koutroumpis (min. 45+1 Gorobsov), P. Ivanovici - T. Bawab, Moussa