Liga 1: Prima înfrângere din play-off. Titlul se îndepărteazăDragos Pascaneanu / SportPictures.eu
07 Mai 2018

Liga 1: Prima înfrângere din play-off. Titlul se îndepărtează

FCSB a jucat neconcludent în deplasarea din Copou și a pierdut în fața celor de la CSM Poli Iași, rezultat surprinzător doar pentru cei care nu au văzut meciul. Înfrângerea la limită a fost suferită în superioritate numerică de elevii lui Nicolae Dică, golul victoriei fiind înscris de ex-ul Andrei Cristea în minutul 89 după ce în minutul 74 Qaka a luat al doilea cartonaș galben și și-a lăsat echipa în 10.

O ocazie mare a lui Bălașa în minutul 8 putea da o altă turnură jocului, dar ”latul” pus de fundașul roș-albaștrilor de la limita careului mic nu a prins cadrul porții lui Rusu, iar pe final, în minutul 85, Florin Tănase a avut în gheată golul, însă reluarea slabă a fost respinsă de Frăsinescu. Patru minute mai târziu, Andrei Cristea primește pasa decisivă de la Panțîru și încununează cu succes dăruirea întregii echipe pentru o victorie mult dorită în fața vicecampioanei.

Scor final CSM Poli Iași – FCSB 1-0 (0-0) și roș-albaștrii au acum șansa a doua la câștigarea campionatului după ce au rămas la un punct în urma celor de la CFR Cluj.

CSM Poli Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Zaharia (min. 80 Mihăescu), Mihalache, Frăsinescu, Panţîru - Qaka, Cioinac - Platini (min. 60 Kizito), Jo, Sin (min. 44 Bosoi) - A. Cristea

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic – Pintilii (min. 46 Nedelcu), L. Filip – Man, Budescu (min. 46 Teixeira), Fl. Tănase – Alibec (min. 77 Gnohere)

În meciul de play-out al zilei, Concordia s-a impus în deplasare la Sfântu Gheorghe și complică situația în clasament, acolo unde în afară de Dinamo și FC Botoșani cinci echipe sunt răsfirate pe distanța a cinci puncte. Golurile lui Cristescu (min. 28) și Batin (min. 66) au stabilit scorul final Sepsi OSK – Concordia Chiajna 0-2 și au adus punctele ce îi urcă pe ilfoveni pe locul 5, primul deasupra liniei barajului, cu 22 de puncte, cu un punct în urma gazdelor din această seară.