Liga 1: Poli se scufundăSebastian Tataru / SportPictures.eu
23 Apr 2016

Liga 1: Poli se scufundă

ACS Poli Timișoara se împiedică din nou pe teren propriu și rămâne pe penultimul loc al play-out-ului după ce a pierdut partida cu Concordia Chiajna.

Cu toate că au pornit partida promițător, cu un șut în bară al lui Belu în minutul 12, elevii lui Petre Grigoraș nu și-au mai creat ocazii mari de gol pe parcursul primei reprize. Și ei discreți în prima parte a meciului, oaspeții au deschis scorul din penalty în minutul 54, Milevskiy transformând lovitura de pedeapsă acordată pentru un henț în careu al lui Nimely. Atacantul bănățenilor și-a răscumpărat greșeala 10 minute mai târziu când a înscris cu un voleu de la 22 de metri la o fază la care Bălgrădean a ieșit total neinspirat și l-a împiedicat pe Obodo să respingă cum trebuie o minge la marginea careului ilfovenilor. Bucuria gazdelor nu a durat mult, în minutul 73 Obodo înscriind din 6 metri după ce Strauss a respins un șut al lui Giurgiu. Eforturile de egalare ale gazdelor nu mai au succes, iar Odibe dă lovitura de grație în minutul 88 după ce a urmărit un balon trimis în transversală de Obodo.

S-a încheiat ACS Poli – Concordia 1-3 (0-0), rezultat ce dă echipei ilfovene o gură importantă de oxigen.

ACS Poli Timişoara (antrenor Petre Grigoraş): Strauss - Belu, Cânu, Bocşan (min. 58 Pisas), D. Popescu - Bărbuţ (min. 62 Zicu), Scutaru, Jenkins, Javi Hernández - Elek (min. 58 Rajcomar), Nimely

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Bălgrădean - Feussi, Tincu, Odibe, Niasse, Grădinaru - M. Cristescu, Obodo, N. Roşu (min. 46 Giurgiu) - Milevskiy (min. 86 Garcia), Pena (min. 90 Serediuc)