Liga 1: Piteștenii sunt de neopritGheorghe Fluster / SportPictures.eu
19 Feb 2021

Liga 1: Piteștenii sunt de neoprit

FC Argeș extinde la 11 seria meciurilor fără înfrângere după ce în această seară a terminat victorioasă deplasarea în care a jucat contra celor de la FC Voluntari.

Piteștenii au fost echipa pozitivă, care a prestat mai mult fotbal în întâlnirea de pe arena „Anghel Iordănescu” și a meritat să plece cu toate cele trei puncte. Remarcații partidei au fost Cristian Dumitru și Malele, cei doi fiind artizanii unicului gol al partidei înscris în minutul 17.

Tânărul mijlocaș împrumutat de la FCSB l-a deschis în adâncime pe colegul său cu o superbă pasă cu exteriorul, iar elvețianul, rămas singur cu Rîmniceanu, l-a driblat scurt și a trimis în plasă cu toată opoziția lui Achim, care apucase să se replieze. Ionuț Șerban a fost aproape de 0-2 în minutul 23, dar Rîmniceanu s-a întins și a respins în corner, apoi în minutul 34 Malele l-a servit cu un balon la prima bară pe Cristian Dumitru și reluarea acestuia cu călcâiul a trecut puțin pe lângă bară. Palic a încercat vigilența portarului gazdelor cu un șut din colțul careului de 16 metri și Rîmniceanu a fost la post, apoi la cealaltă poartă Jefte Betancor l-a obligat pe Greab să scoată de sub transversală un lob trimis dintr-o poziție similară cu cea a lui Palic. Din cornerul rezultat, Ricardinho a trimis balonul spectaculos, din foarfecă în transversală, semnând cea mai mare ocazie a ilfovenilor. Tot o ratare imensă a avut și Palic în minutul 61 când a șutat din interiorul careului în stâlpul din stânga lui Rîmniceanu și s-a prelins prin fața liniei porții și a ieșit pe partea opusă.

FC Argeș obține o victorie ce o aduce la numai patru puncte de play-off, piteștenii ocupând cu 30 de puncte locul 7, în timp ce FC Voluntari rămâne pe penultimul loc cu 21 puncte.

FC Voluntari - FC Argeș 0-1 (0-1)

A marcat: Malele (min. 17)

FC Voluntari (antrenor Bogdan Andone): Rîmniceanu - Satli, Armaş (min. 46 Angelov), C. Achim, A. Vlad (min. 46 Briceag) - I. Gheorghe, Ivanov (min. 78 Tamaş), Ricardinho - M. Ilie (min. 46 Mailat), Pesic (min. 65 Remacle), Jefte

FC Argeș (antrenor Mihai Ianovschi): Greab - Tofan, Maric, Turda, Muşat - Meza Colli, I. Şerban - S. Drăghici (min. 83 Boldor), Palic (min. 83 Maes), C. Dumitru, Malele