LNBM: CSU Sibiu vs. CSM CSU Oradea (live)
    Liga 1: Concordia Chiajna vs. FC Voluntari (live)
    SuperLiga CEC Bank: CSM București vs. CSM Știința Baia Mare (live)
    Telekom Sport 1
  • 20:45
    Liga 1: FC Viitorul vs. FCSB (live)
    Digisport 1
Liga 1: Pintilii, gol și pasă de gol pentru o victorie lejerăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Apr 2018

Liga 1: Pintilii, gol și pasă de gol pentru o victorie lejeră

FCSB revine pe prima poziție a campionatului după o victorie la scor de forfait pe arena ”Marin Anastasovici” din Giurgiu. Cu un lot de 18 jucători, Gheorghe Mulțescu a încercat să arunce în luptă o echipă a Astrei capabilă să pună probleme vicecampioanei, dar roș-albaștrii nu luau în calcul un pas greșit în această seară.

Acest lucru s-a văzut încă din startul partidei, Budescu alegând să tragă din unghi închis în minutul 3 și a lovit bara la vinclul de la colțul lung, trăgând un semnal de alarmă pentru gazde. În minutul 17 Dennis Man dă frisoane defensivei giurgiuvene cu un șut de la marginea careului de 16 metri ce șterge bara de la colțul lung, apoi în minutul 26 arbitrul Marius Avram a dictat un penalty contestat de gazde la contactul dintre Buș și Benzar petrecut la marginea spațiului de pedeapsă al Astrei. Gnohere arestează balonul și înscrie cu siguranță, iar prima repriză se încheie cu lovitura de cap a lui Balaure ce cade pe plasa porții lui Bălgrădean.

Repriza secundă este una a lui Pintilii, mijlocașul roș-albaștrilor fiind autorul unei pase de excepție în minutul 47 pentru Dennis Man și tânărul său coleg l-a executat pe Iliev după o incursiune în careu și un șut plasat. La numai două minute distanță Pintilii prinde un șut de senzație de la 25 de metri și cu șiretul exterior a trimis balonul în apropierea stâlpului din stânga lui Iliev, portarul gazdelor încercând în zadar să îndepărteze pericolul. Jocul este la discreția oaspeților, care irosesc cu nonșalanță ocazie după ocazie, în timp ce la poarta cealaltă Bălgrădean respinge cu fața în minutul 62 șutul lui Matei, apoi în primul minut de prelungiri a apărat un penalty executat de același jucător al Astrei, acordat pentru un henț al lui Planic.

S-a încheiat Astra – FCSB 0-3 (0-1), rezultat ce urcă din nou echipa vizitatoare în fotoliul de lider.

Astra Giurgiu (antrenor Gheorghe Mulțescu): Iliev - Belu-Iordache, Polczak, Erico, Stan - Seto, Dandea (min. 86 Biceanu) - Balaure (min. 46 V. Gheorghe), Fl. Matei, L. Buş (min. 66 Butean) - Urko Vera

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Bălaşa (min. 73 Morais), Momcilovic - Pintilii, L. Filip (min. 46 O. Popescu) - D. Man, Budescu (min. 46 Teixeira), Fl. Tănase - Gnohere

La Timișoara apele s-au învolburat după înfrângerea de astăzi a celor de la ACS Poli în partida cu FC Botoșani, oaspeții luând cele trei puncte prin reușita din minutul 61 a lui Axente din pasa primită de la Golofca. Cu trei înfrângeri în cinci meciuri în play-out și fără victorie, echipa bănățeană rămâne pe loc de baraj, iar diriguitorii săi au hotărât despărțirea de tehnicianul Leo Grozavu, interimar urmând a fi Rică Neaga.