Liga 1: Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 2-1Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Aug 2015

Liga 1: Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 2-1

Petrolul Ploieşti a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), pe FC Botoşani, în primul meci al etapei a 7-a a Ligii 1.

După o primă repriză încheiată fără gol, o centrare din dreapta a lui Marinescu îl găsseşte pe Vlad Rusu demarcat la şase metri de poarta adversă, iar acesta din urmă împinge mingea în plasă din alunecare. Peste alte 9 minute, bine lansat de Zoubir, Varga trage puternic de la marginea careului de 16 metri puţin lateral stânga, iar mingea se duce în dreapta lui Iliev, rămas fără reacţie. Scorul final este stabilit de botoșeneni în minutul 80, când Batin centrează din partea stângă, Dan Roman ratează întâlnirea cu mingea la patru metri de poartă, însă venit din spate Dimitrov introduce balonul în poartă din patru metri.

Petrolul Ploieşti: Pecanha - Peteleu (Marinescu '52), Benga, Faug-Porret, Rippert - Ropotan, Bucşa - Farina (Nepomuceno '65), Zoubir, Varga - Rusu (Chiriţă '72). Antrenor: Tibor Selymes.

FC Botoşani: Iliev - Patache, Cucu, Plămadă (Miron '56), Acsinte - Vaşvari, R. Costin - Dimitrov, Cabrera, Brata (Batin '52) - Hadnagy (D. Roman '71). Antrenor: Leo Grozavu.

sursa: mediafax.ro