Liga 1: Pe mâna lorAndrei Luca / SportPictures.eu
20 Feb 2016

Liga 1: Pe mâna lor

CSMS Iași a ratat o șansă imensă de a continua cursa pentru un loc de play-off după remiza înregistrată astăzi pe teren propriu cu ACS Poli Timișoara.

Elevii lui Nicolo Napoli au ratat cu seninătate o serie de ocazii importante și numai pe mâna lor, Nuno Viveiros semnând două șanse de gol în minutele 5 și 9. Cristea cere penalty în minutul 25, dar faza rămâne doar la stadiul de discutabilă, apoi zece minute mai târziu Ciucă reia cu capul din 6 metri o centrare din corner. Bărbuț aduce liniștea în tribunele din Copou cu un șut în transversală la ultima fază notabilă a reprizei, în minutul 38, ridicând un semnal de alarmă pentru gazde.

După pauză, Cristea nu îl poate bate din unghi pe Strauss, Vasile Gheorghe trimite mult în afara cadrului porții din 15 metri singur cu portarul advers, apoi Ciucă este incapabil să trimită balonul în plasă din numai 3 metri. Cristea face tribunele să explodeze înscriind cu un efort frumos, presat de fundașii bănățeni în mijlocul careului, în minutul 75, dar euforia nu durează decât trei minute. Ovidiu Popescu prinde un șut fenomenal din colțul careului ieșean și îl învinge pe Grahovac, așternând liniștea ca o pătură groasă în tribunele din Copou. Bărbuț și Hernandez sunt aproape de a da lovitura de grație în aceeași fază din minutul 85, dar Grahovac este la post și reține pe linia porții, pentru ca Golubovic să rateze o ocazie imensă în ultimul minut al partidei, șutul său din foarfecă lovind transversala.

S-a încheiat CSMS Iași – ACS Poli 1-1 (0-0), rezultat ce îi stopează din cursa pentru locul 6.

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac - I. Voicu, Mihalache, Ciucă. Ţigănaşu - Viveiros- V. Gheorghe, Enescu, Bole - Andrei Cristea, Golubovic

ACS Poli (antrenor Florin Marin): Strauss - Belu, Scutaru, Melinte, D. Popescu - Llorente, Torres - Bărbuţ, O. Popescu, Zicu - Hernandez