Liga 1: Pe mâna fundașilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Apr 2016

Liga 1: Pe mâna fundașilor

Gică Hagi pierde un nou meci pe mâna unei linii de fund visătoare. Cu cele două primite în această seară în partida cu Dinamo, Viitorul a încasat 9 goluri în cinci partide de play-off, cele mai multe dintre cele 6 echipe participante și cu doar 4 reușite a strâns numai două puncte, prea puțin pentru performanța echipei din sezonul regulat.

Dacă în cele 26 de partide ale sezonului regulat atacanții Viitorului reușeau 49 de goluri, cu 7 mai mult decât liderul Astra, astăzi golul înscris în partida de la Ovidiu a fost un cadou făcut de Cerniauskas, portarul alb-roșiilor gafând impardonabil în minutul 6, când i-a pasat lui Florin Tănase, iar acesta l-a driblat simplu și a înscris în poarta goală. Elevii lui Mircea Rednic au taxat pentru prima dată naivitatea fundașilor constănțeni în minutul 24, când Kortzorg a făcut slalom printre Benzar și Hodorogea și a șutat sub transversală, făcând inutilă intervenția lui Tordai. Înlocuitorul lui Pecanha a fost spectator la faza din minutul 71 când Vali Lazăr a reluat cu capul centrarea de pe partea dreaptă a lui Palic, Benzar urmărind și el traseul balonului fără ca să intervină.

S-a încheiat Viitorul – Dinamo 1-2 (1-1), oaspeții reușind prima lor victorie după o serie de șapte partide fără izbândă în campionat și cupă.

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Tordai - Benzar, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - R. Marin (min. 67 Nedelcu), I. Filip (min. 37 Fl. Coman), De Lucas - Chiţu, I. Hagi (min. 56 Cicâldău), Fl. Tănase

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas - Corbu, Puljic, Nedelcearu, Olteanu - Palic, Mevlja (min. 87 Ekeng) - Bartaslovu (min. 56 Anton), Romario Kortzorg, V. Lazăr - Gnohere (min. 67 Essombe)