Liga 1: Patru goluri și 10 minute de dramăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Feb 2018

Liga 1: Patru goluri și 10 minute de dramă

Egal în ”eternul derby” disputat pe Arena Națională. Dinamo a fost echipa mai prezentă în joc și s-a detașat pe tabelă după un joc în care FCSB a evoluat cu frâna de mână trasă, dar sclipirea lui Budescu, oportunismul lui Man și luciditatea lui Teixeira au schimbat soarta partidei în ultimele zece minute ale sale. Elevii lui Vasile Miriuță au speculat două erori ale defensivei roș-albastre și păreau că se desprind în câștigători detașați, dar nu au rezistat pe final și din cauza faptului că au părut drenați de ultima picătură de energie.

Vrând să rivalizeze, parcă, cu Țucudean, Enache a ratat o ocazie monumentală în minutul 2 șutând pe lângă poartă din 7 metri, după care presiunea roș-albaștrilor a scăzut treptat. O greșeală colectivă la care au contribuit pasa înapoi a lui Planic, degajarea ratată a lui Vlad și alunecarea lui Enache i-au permis lui Dan Nistor să centreze în fața porții lui Pesic, care, nemarcat, a reluat în poarta goală. 1-0 nesperat pentru trupa ”câinilor roșii” după un start ezitant, apoi Florin Tănase a încercat să egaleze printr-o foarfecă laterală, dar a ratat ținta.

Dică mută la pauză și îi introduce pe Budescu și Man, cei care se vor dovedi esențiali pentru vicecampioană. Cu toate acestea, tot Dinamo a fost cea care a înscris prin Torje în minutul 57 după ce l-a întors pe Găman în careu și l-a învins cu un șut nu prea puternic pe Vlad, portarul roș-albaștrilor reușind să atingă balonul, însă acesta a trecut linia porții. Efectul schimbării de la pauză se vede în minutul 84, când din flancul stâng Budescu dă o centrare sclipitoare cu exteriorul și pune mingea pe fruntea lui Dennis Man care nu a ratat din careul mic. Careul dinamovist este în flăcări în ultimele minute, Budescu este blocat în două rânduri de Penedo și de Romera, apoi egalarea vine după un corner la care Hanca a preferat să protesteze pentru un ipotetic henț la Teixeira, care și-a văzut de joc și a trimis nestingherit balonul în plasă din 7 metri.

A fost ultima ocazie a partidei, scorul final fiind Dinamo – FCSB 2-2 (1-0), rezultat ce îi forțează pe dinamoviști să obțină victoria în ultima etapă în meciul de la Giurgiu cu Astra pentru a prinde locul de play-off.

Dinamo (antrenor Vasile Miriuță): Penedo - Romera, M. Popescu, Maric, Vl. Olteanu - Mahlangu, D. Nistor (min. 81 D. Popa) - Torje (min. 72 Hanca), Pesic (min. 68 Palic), Salomas - Nemec

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Vlad – Enache, Găman, Planic, Momcilovic (min. 72 J. Morais) – Ov. Popescu (min. 46 Budescu), Pintilii – Cr. Tănase (min. 46 D. Man) Teixeira, Fl. Coman – Fl. Tănase