Liga 1: Pas fals făcut de ConcordiaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Mai 2019

Liga 1: Pas fals făcut de Concordia

Remiza din această seară de la Chiajna din partida cu FC Botoșani scufundă definitiv Concordia în subsolul clasamentului. Cu doar 16 puncte, la 6 distanță de FC Voluntari, echipă clasată deasupra liniei retrogradării, echipa pregătită de Adrian Falub poate spera doar la locul de baraj ocupat acum de FC Hermannstadt cu 19 puncte.

Partida a început bine pentru gazde, cu golul lui Moussa din minutul 9, reluare în plasă a balonului respins în transversală de Pap după un șut bun al lui Ivanovici trimis din flancul drept, acesta fiind și scorul pauzei. După reluarea jocului, Meira aduce egalarea pe tabelă în minutul 64 cu un autogol provocat de centrarea lui Patache, pentru ca după numai 5 minute ilfovenii să revină în avantaj prin golul înscris de Cadamuro cu un șut din unghi după centrarea din lovitură liberă a lui Ivanovici. Avantajul de pe tabelă a durat doar două minute, Mihai Roman restabilind egalitatea cu o reluare cu latul din 6 metri a centrării lui Burcă.

Scor final Concordia – FC Botoșani 2-2 (1-0), un punct prețios pentru moldoveni care ajung la cota 26 și privesc mult mai relaxați ultimele 6 etape rămase de disputat din play-out.

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu – Bărboianu, J. Meira, Cadamuro – P. Ivanovici, Ropotan, Koutroumpis (min. 75 Albu), A. Radu (min. 73 Stănica) – Bawab (min. 62 Grădinaru), M. Cristescu, Moussa

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Pap – Piţian, Miron, Burcă – Patache, J. Rodriguez, Papa, Karaboue (min. 59 M. Roman) – Golofca (min. 72 Ongenda), L. Fulop (min. 84 Oaidă), Fabbrini