Liga 1: Pandurii prind podiumulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Nov 2015

Liga 1: Pandurii prind podiumul

După victoria din această seară de pe terenul de la Turnu Severin, Pandurii au egalat la puncte Viitorul și au depășit Steaua pentru a se instala pe ultima poziție a podiumului Ligii 1, în timp ce oaspeții de la Petrolul au intrat în joc mult prea târziu pentru a obține cel puțin un punct.

Gorjenii au deschis scorul din penalty în minutul 20, cel care a transformat lovitura de pedeapsă acordată pentru faultul lui Tudose la Ciucur fiind Săpunaru. După trei minute gazdele cer din nou penalty la hențul lui Faug-Poret, dar arbitrul de centru Andrei Chivulete trece peste semnalizarea tușierului și lasă jocul să continue.

Imediat după pauză ”găzarii” sunt surprinși la un corner de pe partea dreaptă și greoii lor fundași privesc cum Hora se învârte ca o zvârlugă printre ei și centrează din apropierea liniei de fund pentru Filippetto, care din doi metri împinge nejenat mingea în plasă. În minutul 59 Benga și Peteleu sunt doar simple jaloane printre care trece Hora în calea către golul său cu numărul 10 înscris în campionat și scorul devine îngrijorător pentru trupa lui Mihai Stoichiță. Cu toate acestea, Petrolul se trezește, însă un pic prea târziu pentru a mai spera ceva: Marinescu înscrie pentru 3-1 în minutul 75 după o recuperare în careul advers la o fază la care Salgado se gândea deja la ședința de după meci, urmată de o finalizare scurtă pe sub Mingote. Oaspeții au o ocazie nefructificată în minutul 87, când același Marinescu are un șut defectuos din interiorul careului, iar Tamuz evită să intervină deoarece revenea din ofsaid, însă în cele din urmă Lemnaru înscrie în minutul 90+3 după o pasă primită de la Tamuz cu contribuția unui fundaș al Pandurilor care a deviat balonul.

Scorul final este Pandurii – Petrolul 3-2 (1-0) după un meci în care oaspeții s-au trezit târziu și acest lucru se pare că o să-i coste pe termen lung nu numai în meciuri, ci și în campionat.

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Edi Iordănescu): Mingote – Unguruşan (min. 69 Pleașcă), Fernandes, Filipetto, Momcilovic - Droppa, Săpunaru - Ciucur (min. 82 Khalouta), Nistor, Munteanu (min. 62 Trifu) - Hora

Petrolul Ploieşti (antrenor Mihai Stoichiță): Pecanha - Peteleu (min. 76 Lemnaru), Tudose, Benga, Faug-Porret - Ropotan, Bucşă - Varga (min. 64 Marinescu), Zoubir, Nepomuceno - Moussa (min. 75 Tamuz)