Liga 1: Pandurii înving pe Bega și trec în fruntea clasamentuluiAndi Popescu / SportPictures.eu
07 Aug 2016

Liga 1: Pandurii înving pe Bega și trec în fruntea clasamentului

Pasivul de 14 puncte cu care a pornit campionatul ACS Poli Timișoara nu s-a îmbunătățit nici după partida de pe malurile Begăi contra celor de la Pandurii Târgu Jiu.

Veniți cu o formulă de echipă cu Țucudean la debut pentru echipa gorjeană, elevii lui Petre Grigoraș au dominat prima jumătate a partidei. Mrzljak a ratat prima mare ocazie în minutul 10, când l-a lobat pe Straton după o pasă ideală în adâncime a lui Herea, dar balonul a trecut și peste transversală. Deschiderea de scor apare în minutul 30 la un angajament la limita ofsaidului pentru Țucudean, vârful încheind o cursă de 20 de metri cu un șut în cros din interiorul careului. Gazdele suferă în defensivă și reușesc să dea primul semn în atac la șutul bine plasat, dar nu prea puternic pentru a-l învinge pe Lazar, trimis de Bărbuț. Țucudean ratează dubla în minutul 37, șutul său pe centrul porții trimis de la 7 metri fiind respins cu piciorul de Straton, aceasta fiind ultima mare ocazie a primei reprize.

După pauză gazdele au intrat cu un alt tonus și după ce Lazar scoate de sub transversală șutul lui Scutaru din minutul 53, din cornerul rezultat și executat de Croitoru, Elek se înalță din spatele a trei jucători adverși și trimite cu capul în plasa porții lui Lazar. Pandurii revin în atac și amenință din nou poarta lui Straton prin Țucudean, vârful reluând din plonjon cu capul centrarea lui Grecu, dar balonul nu a prins cadrul porții. Golul care i-a desprins pe oaspeți a fost înscris din penalty de Obodo în minutul 76: la o lovitură liberă a Pandurilor Neagu îl ține de tricou pe Bujis, iar arbitrul Iulian Călin, acoperit de regulament, a indicat punctul cu var. Până la final Munteanu dă lovitura de grație bănățenilor cu un șut la colțul lung la capătul unei incursiuni solitare, stabilind scorul final al partidei ACS Poli – Pandurii 1-3 (0-1).

Cu aceste trei puncte, gorjenii își păstrează invincibilitatea și cu 7 puncte trec pe primul loc al clasamentului.

ACS Poli (antrenor Ionuţ Popa): Straton - Scutaru, Cânu, Şeroni, Neagu - Artean, Cârstocea (min. 64 Roșu) - Bărbuţ, Croitoru (min. 82 Sorescu), Popovici (min. 62 Doman) - Elek

Pandurii (antrenor Petre Grigoraş): Lazar - Unguruşan, Buijs, Bunoza, Grecu - Obodo, Mrzljak (min. 89 Răuță) - Trifu, Voiculeţ, Herea (min. 66 Munteanu) - Ţucudean