Liga 1: Pandurii înclină steagulAndi Popescu / SportPictures.eu
05 Dec 2015

Liga 1: Pandurii înclină steagul

Echipa pregătită de Edi Iordănescu a suferit a doua înfrângere pe teren propriu în această ediție de campionat după cea din etapa a doua contra Stelei. Ca și în meciul disputat în luna iulie, scorul a fost unul de forfait, cei care au administrat în această seară dura corecție fiind FC Botoșani. Profesorul Cristian Pustai reglează încet-încet mecanismul jocului echipei moldovene și leagă două victorii ce îi urcă până pe locul 10 în clasament.

Scorul a fost deschis în minutul 14 de Ngadeu, puternicul fundaș central al moldovenilor înălțându-se imperial în 6 metri și reluând imparabil cu capul centrarea din corner a lui Fulop, apoi în minutul 28 Popovici face 2-0 după ce urmărește o respingere imprecisă a lui Mingote la șutul lui Hadnagy. Speculând degringolada din defensiva gazdelor, Hadnagy se apropie din nou de gol în minutul 31, dar șutul său la colțul lung nu prinde cadrul porții.

Pandurii încheagă cu greu fazele de poartă și abia în minutul 74 Săpunaru dezvoltă o acțiune în flancul drept, apoi se duce în careu și primește o centrare la 8 metri de poartă, însă reluarea sa cu capul trece peste transversală. Moldovenii dau lovitura de grație în al cincilea minut de prelungiri, Cucu reluând o nouă respingere greșită a lui Mingote, de data aceasta la șutul lui Vașvari din lovitură liberă.

Pandurii – FC Botoșani 0-3 (0-2), un meci după care Edi Iordănescu va trebui să ia măsuri pentru revigorarea defensivei echipei sale.

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Mingote - Unguruşan, Vasco, Filipetto, Momcilovic (min. 82 Grecu) - Săpunaru, Droppa (min. 69 Munteanu) - Ciucur, Nistor, Răduţ - Nicoară (min. 46 Wellington)

FC Botoşani (antrenor Cristian Pustai): Pleşca - Patache, Ngadeu, Miron, Popovici (min. 65 Plămadă) - Cucu, Vaşvari - Fulop, Cabrera, Bordeianu (min. 88 Cordoș) - Hadnagy (min. 41 Ivanovici)