Liga 1: Pandurii fac instrucție cu Gaz MetanValentin Macrea / SportPictures.eu
09 Sep 2016

Liga 1: Pandurii fac instrucție cu Gaz Metan

După trei partide în care nu au simțit gustul victoriei, Pandurii Târgu Jiu au plecat de la Mediaș cu o victorie concludentă în fața celor de la Gaz Metan.

Chiar dacă gazdele au deschis scorul în minutul 21 în urma unui penalty acordat pentru hențul lui Hlistei și transformat de Llullaku, gorjenii au întors soarta jocului până la pauză cu o dublă a lui Țucudean ce a taxat greșeliile individuale ale fundașilor medieșeni. În minutul 34 o cursă a lui Munteanu se încheie la limita careului echipei gazdă cu o pasă pentru Țucudean după ce l-a întors pe Trtovac, iar Susnjar este prea departe de vârful gorjenilor pentru a-l împiedica să înscrie cu un șut la colțul lung. După o ratare monumentală în minutul 39 a celor doi protagoniși ai golului egalării într-o fază în care Țucudean a șutat în bară cu poarta goală, iar Munteanu a tras în singurul adversar plasat pe linia porții, vârful oaspeților a înscris din nou în minutul 43. Susnjar face din nou un marcaj prea larg la Mrzljak, care prelungește cu capul pe spate la marginea careului, apoi Trtovac nu urmărește balonul ce se îndrepta spre poartă și Țucudean a profitat și a înscris simplu.

În minutul 76 cuplul de fundași centrali ai medieșenilor au fost aproape de a face o nouă gafă decisivă: Trtovac sare la cap în zona mediană a terenului și a trimis pe spate balonul cu capul, Țucudean a fost pe fază și l-a preluat, apoi după ce l-a întors ca în curtea școlii pe Susnjar a șutat la colțul scurt, dar Greab a ”căzut” pe minge și a respins. Chiar dacă au rămas în 10 din minutul imediat următor după eliminarea lui Pițian pentru o intrare dură la Bic, ultimul gol al partidei a fost marcat tot de oaspeți. În al patrulea minut de prelungiri Țucudean a trecut pe postul de servant și i-a pus o minge în interiorul careului lui Mrzljak, care a îndeplinit o formalitate.

Gaz Metan – Pandurii se termină 1-3 (1-2) și gorjenii fac 12 puncte ce îi propulsează pe locul 3, în timp ce medieșenii rămân cu 8 puncte pe locul 8.

Gaz Metan (antrenor Cristian Pustai): Greab - Creţu, Susnjar, Trtovac, Romeo (min. 46 Buzean) - Zaharia, Cristea (min. 46 Bic) - Al. Munteanu (min. 60 Gavra), Eric, Llullaku - Axente

Pandurii (antrenor Petre Grigoraș): Lazar - Pleaşcă, Buijs, Vasiljevic, Grecu - Sânmărtean, Mrzljak - Munteanu (min. 73 Antal), Voiculeţ (min. 9 Herea), Hlistei (min. 60 Piţian) - Ţucudean