Liga 1: Oțelul se duce ca plumbulSorin Pană / SportPictures.eu
04 Apr 2015

Liga 1: Oțelul se duce ca plumbul

Într-un oraș și așa întristat de plecarea dintre noi a lui Nicolae Rainea, cel mai titrat arbitru român al tuturor timpurilor, echipa fanion a suferit o nouă înfrângere ce îi pecetluiește în mare măsură soarta pentru anul competițional viitor.

Oțelul a primit vizita performerei CSU Craiova, echipă neînvinsă de mai bine de jumătate de campionat aflată în lupta pentru un loc pe podium. În prima repriză gazdele au dominat primul sfert de oră, apoi oltenii au trecut la cârmă și au cedat inițiativa în ultimele 10 minute. Cea mai mare ocazie a primelor 45 de minute a aparținut craiovenilor, Mateiu trimițând peste poartă cu capul din 6 metri centrarea primită de pe partea stângă.

Startul mitanului secund aduce o mare ocazie în contul gazdelor, Cernat încheind o acțiune personală cu un șut din marginea careului mare respins cu pumnul, in extremis, de Bălgrădean. La numai câteva minute distanță Bawab deschide scorul cu un șut de la 16 metri la rădăcina barei din stânga portarului ce face inutilă intervenția lui Hotoboc. Era minutul 58 și atmosfera se tensionează în teren, ceea ce duce la momente în care nervii răbufnesc, dar arbitrul Marius Avram îi stăpânește. Oltenii mai au o ocazie la un șut la colțul lung al lui Băluță, însă ultima mare ocazie a partidei aparține gazdelor. Hamroun îl scoate în evidență pe Bălgrădean cu un șut din 11 metri respins din plonjon de goalkeeper-ul din Bănie, apoi pe respingere Cernat trimite direct în brațele fostului dinamovist.

Se încheie Oțelul – CSU Craiova 0-1 (0-0) cu gazdele rămânând pe penultima poziție a clasamentului la 10 puncte distanță de ultimul loc ce asigură rămânerea în prima ligă, iar craiovenii extinzând invincibilitatea la 18 partide.

Oţelul (antrenor Florin Marin): Hotoboc – Solomou, Miron, Cucu, Murgoci (min. 61 Iorga) – Helder Tavares, Milea (min. 70 Popa), Dică (min. 46 Yulu Matondo) – Hamroun, Cernat, Popescu

CSU Craiova (antrenori Emil Săndoi și Sorin Cârțu): Bălgrădean – Achim, Frăsinescu, Acka, Vătăjelu – Băluţă (min. 87 Dumitraş), Mateiu, Brandan, Tîrnăcop (min. 73 Briceag) – Bawab, Nuno Rocha