Liga 1: Oltenii revin pe primul loc în play-outBogdan Danescu / SportPictures.eu
01 Mai 2016

Liga 1: Oltenii revin pe primul loc în play-out

CS U Craiova a revenit pe prima poziție a clasamentului de play-out după victoria liniștită, în spiritul sărbătorilor pascale, obținută pe teren propriu în compania celor de la Concordia Chiajna.

Ilfovenii au semnat prima ocazie a partidei, Niasse reluând singur, netalonat, cu capul din 6 metri centrarea lui Cristescu dintr-o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă. Echilibrul din teren este rupt de olteni cu golurile din minutele 17 și 23. Primul, reușit de Băluță cu un șut din centrul careului, i se datorează în mare măsură lui Bancu, autor al unei intercepții și semnatar al centrării din apropierea liniei de fund a terenului. Ivan a făcut 2-0 cu o lovitură de cap de la 6 metri după o lovitură de colț de pe partea dreaptă, golul turnând plumb în picioarele ilfovenilor, care au fost aproape de primirea celui de-al treilea gol în minutul 34, dar Bălgrădean l-a blocat pe același Ivan după ce atacantul oltenilor a primit un imens cadou de la Obodo.

Schimbările efectuate la pauză de Adrian Falub nu au reușit să animeze ofensiva ilfovenilor, astfel încât prima ocazie notabilă a fost în minutul 72 la șutul lui Giurgiu de la limita careului mare, dar balonul a trecut peste transversala porții lui Popescu. Șase minute mai târziu Pena reușește o lovitură de cap ce trimite balonul în bara transversală, cea mai mare ocazie a ilfovenilor, dar gazdele dau replica prin Măzărache, autor a două ratări în decurs de un minut din situație de unu la unu cu Bălgrădean.

S-a încheiat CS U Craiova – Concordia 2-0 (2-0), scor ce îi menține pe olteni în ritmul necesar pentru a spera la participarea în Europa, în timp ce Concordia rămâne la două puncte în fața celor de la FC Voluntari, ocupanții locului de baraj.

CS U Craiova (antrenor Daniel Mogoșanu): Popescu - Dumitraş, Popov, Iliev, Vătăjelu - Madson (min. 88 Mateiu), Zlatinski - Ivan (min. 86 Herghelegiu), Bancu, Băluţă (min. 68 Măzărache) - Nuno Rocha

Concordia (antrenor Adrian Falub): Bălgrădean - Tincu, Odibe, Niasse - Grădinaru (min. 46 Feussi), Cristescu (min. 46 Purece), Obodo, Giurgiu (min. 73 Roșu), Bucurică - Pena, Milevski