Liga 1: Oltenii fac spectacol la Ovidiu și trec pe primul locRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Sep 2020

Liga 1: Oltenii fac spectacol la Ovidiu și trec pe primul loc

FC Viitorul a fost martelată de Universitatea Craiova la Ovidiu într-o partidă în care jucătorii pregătiți de Ruben de la Barrera au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 5.

O intrare necontrolată a lui Artean asupra lui Cicâldău l-a lăsat pe mijlocașul oltenilor la pământ fără suflare stârnind reacția rapidă a echipei medicale, dar încercarea sa de revenire în teren după ce și-a revenit cu greu nu s-a soldat cu succes, fiind înlocuit cu Mateiu. Pentru intervenția sa și gradul de periculozitate al acesteia, Artean a văzut direct cartonașul roșu, misiunea constănțenilor devenind extrem de grea în fața unei echipe motivate să șteargă cât mai repede cu rezultate pozitive eliminarea din primul tur al Europa League.

Descătușarea elevilor lui Cristiano Bergodi se produce în minutul 18 în urma unei greșeli la preluarea balonului făcută de Ciobanu, Koljic executându-l pe Cojocaru cu o pendulare scurtă de la limita careului de 16 metri. Fără a face economie de energie, constănțenii au obținut o meritată egalare în minutele de prelungire ale primei reprize, când Lukassen a semnata prima reușită în tricoul albastru după o pasă printre a lui Mățan și o pătrundere în careul lui Pigliacelli și o execuție de atacant autentic, șut din cădere fără șanse pentru portarul oltenilor.

Un gol căzut rapid după începerea reprizei secunde a îngenuncheat formația gazdă: Koljic a recidivat în minutul 51 taxând așezarea deficitară a constănțenilor la o lovitură liberă de la 17 metri, bomba trimisă de el neputând fi blocată de Cojocaru. O centrare perfectă a lui Vlădoiu pentru Bancu în minutul 67 a fost transformată în golul 3 de fundașul stânga al oaspeților, Ganea având pe conștiință o intervenție neglijentă la balon ce a facilitat reluarea simplă, dar imparabilă a adversarului său. Lovitura de grație a dat-o Andrei Ivan în minutul 75 cu un șut din întoarcere ușor deviat de Mladen ce l-a bătut pe Cojocaru.

O înfrângere usturătoare pentru Viitorul, echipă cu un punct și golaveraj 2:8 după primele trei etape ce ocupă ultima poziție a clasamentului, o victorie ce consolidează poziția de lider a oltenilor în clasament cu maxim de puncte, 9.

FC Viitorul - Universitatea Craiova 1-4 (1-1)

Au marcat: Lukassen (min. 45+2)/Koljic (min. 18 și 51), Bancu (min. 66), A. Ivan (min. 75)

FC Viitorul (antrenor Ruben de la Barrera): Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut (min. 74 Casap) - Ciobanu (min. 46 C. Matei), Artean, Iancu - Chițu (min. 63 G. Ganea), Luckassen (min. 78 Jose Miguel), Mățan

Universitatea Craiova (antrenor Cristiano Bergodi): Pigliacellii - Vlădoiu (min. 81 Vătăjelu), Constantin, Bălașa, Bancu - Nistor (min. 81 Screciu), Bic, Cicâldău (min. 9 Mateiu) - Ivan, Koljic (min. 74 Bărbuț), Mihăilă