Liga 1: Oltenii devin lideri după a patra victorie consecutivăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Iul 2020

Liga 1: Oltenii devin lideri după a patra victorie consecutivă

Universitatea Craiova a riscat și a câștigat la Mediaș cu Gaz Metan și trece în fruntea clasamentului cel puțin temporar pâna la finele partidei de duminică de la Giurgiu dintre CFR Cluj și Astra.

Abordând partida prin prisma celei anterioare a medieșenilor, pierdută pe teren propriu cu FC Botoșani, oltenii s-au trezit conduși pe tabelă din minutul 21 în urma unei decizii mai puțin fericite a lui Mateiu, care a jucat mingea de jos, aflat întins pe gazon. Balonul a fost interceptat de De Moura, pasat la Roberto Romeo, iar italianul a trimis în plasă cu toată opoziția lui Pigliacelli. Portarul oaspeților își salvase deja până la acel moment echipa cu un reflex senzațional în minutul 2 la șutul din voleu din colțul careului mic trimis de Ciocan. La rândul lor elevii lui Cristiano Bergodi au solicitat penalty în minutul 7 la un posibil henț al lui Butean și s-au apropiat periculos de buturile lui Pleșca în minutul 19 la lovitura de cap a lui Koljic, însă balonul nu a prins cadrul porții. Tabela se putea modifica din nou în favoarea gazdelor în minutul 31 la reluarea lui Buș ce a trecut pe lângă stâlpul din stânga al lui Pigliacelli sau în minutul 33 la șutul puternic al lui De Moura trimis din afara careului respins cu dificultate în lateral de Pigliacelli. Împinsă în corzi, Universitatea reușește o ripostă pe un contraatac și egalează în minutul 39. Cosic l-a văzut perfect pe Mihăilă în linie cu defensiva medieșeană și, cu o pasă filtrantă, l-a lăsat pe colegul său singur cu Pleșca, pe care l-a învins din postură de unu la unu. Mihăilă putea face dubla în minutele de prelungiri cu o lovitură de cap din 6 metri, însă balonul nu a prins cadrul porții și la cabine se intră la egalitate, 1-1.

Mult mai motivată decât formația gazdă, Universitatea a intrat în partea a doua a jocului decisă să tranșeze de partea sa soarta meciului și după o ratare imensă a lui Koljic în minutul 51, voleu din 8 metri scos de Pleșca cu un reflex fenomenal, Cicâldău reușește să înscrie după o pătrundere a lui Mihăilă și o deviere nefericită a lui Velisar. Un pic mai relaxați, oltenii au primit un duș rece în minutul 65 la șutul lui Chamed de la 25 de metri, ușor deviat de Acka, ce a lovit în plin transversala porții lui Pigliacelli și revin periculos în atac cinci minute mai târziu, atunci când Koljic nu a putut să-l învingă pe Pleșca din interiorul careului. Situația părea să se simplifice pentru oaspeți din minutul 71 după eliminarea lui Sergiu Buș în urma unor proteste adresate arbitrilor, însă pe final de meci medieșenii au presat și au ratat o ocazie importantă în minutul 87 după o lovitură liberă în urma căreia Juel-Nielsen a reluat cu capul și Pigliacelli a respins cu piciorul.

Aceasta este povestea celui de-al patrulea succes consecutiv al oltenilor care fac 38 de puncte, în timp ce medieșenii rămân pe locul 6 cu 25 de puncte.

Gaz Metan Mediaș - Universitatea Craiova 1-2 (1-1)

Au marcat: R. Romeo (min. 21)/Mihăilă (min. 39), Cicâldău (min. 54)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Dusan Uhrin): Pleșca – Butean, M. Constantin (min. 37 Juel-Nielsen), Larie, De Moura – Droppa, Chamed – R. Romeo (min. 61 Trif), S. Ciocan (min. 86 Avram), Velisar (min. 86 R. Popa) – S. Buș

Universitatea Craiova (antrenor Cristiano Bergodi): Pigliacelli – Șt. Vlădoiu (min. 80 Vătăjelu), Acka, Cosic, Bancu – D. Nistor (min. 80 Gustavo), Mateiu, Cicâldău – A. Ivan, Koljic, Mihăilă