Liga 1: Oltenii deschid sezonul de primăvară cu o victorieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Ian 2020

Liga 1: Oltenii deschid sezonul de primăvară cu o victorie

Ca o premieră pentru Liga 1, primul meci al sezonului de primăvară s-a disputat în ultima zi a lunii ianuarie. Mulțumită capriciilor vremii, atmosfera de pe arena ”Ion Oblemenco” a fost una ideală pentru un joc între două pretendente la locurile de play-off, Universitatea Craiova primind vizita celor de la Gaz Metan Mediaș, iar fanii olteni s-au prezentat în număr mare pentru a-și vedea favoriții la treabă.

Spectacolul din tribune a fost dublat de cel din teren, Cicâldău fiind ”responsabil” pentru realizările din prima repriză a jocului, fostul component al Viitorului semnând prima sa ”dublă” din Liga 1. În minutul 7 după o centrare a lui Ivan din flancul drept Mihăilă face o preluare largă în centrul careului care se transformă într-un assist pentru Cicâldău, care l-a învins pe Pleșca cu un șut pe jos trimis dintre De Moura și Larie, mult prea pasivi. În minutul 26 decarul gazdelor a semnat ”dubla” cu o execuție superbă din lovitură liberă de la 20 de metri ce a pus balonul direct la vinclul de la colțul scurt, un gol de generic ce se înscrie la titlul de golul etapei. Partida a căpătat o altă turnură în minutul 37 după ce Marius Constantin a transformat un penalty dictat de arbitrul Marius Avram pentru un fault al lui Acka asupra lui Cardoso, însă până la pauză cei care puteau modifica din nou tabela au fost tot jucătorii echipei gazdă. În minutele de prelungiri Nițu a trimis în plasă după ce a primit o pasă filtrantă, însă reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid, așa încât scorul pauzei a fost 2-1 pentru olteni.

Scorul s-a schimbat din nou în minutul 62 în urma unei lovituri de colț, balonul deviat din duelul dintre Koljic și Larie ajungând la Uros Cosic, care l-a executat pe Pleșca cu un șut din drop. Golul putea fi anulat de Marius Avram pentru un fault la duelul premergător șutului decisiv, însă tabela a fost schimbată, de data aceasta pentru ultima oară în partidă. Ivan a mai avut o ratare imensă în minutul 71, iar elevii lui Edi Iordănescu au fost prea discreți pe faza de atac.

Universitatea a luat toate cele trei puncte și urcă pe locul 3 cu un total de 40, în timp ce Gaz Metan rămâne cu 36 de puncte pe locul 5, ambele având partide dificile etapa viitoare, oltenii la Viitorul, iar medieșenii pe teren propriu cu campioana CFR Cluj.

Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaș 3-1 (2-1)

Au marcat: Cicâldău (min. 7 și 26), Cosic (min. 62)/M. Constantin (min. 37 pen.)

Universitatea Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Martic, Acka, Cosic, Vătăjelu (min. 85 Bancu) - Nistor (min. 90+2 Ivanov), Mateiu, Cicâldău - Nițu (min. 60 Koljic), Ivan, Mihăilă

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleșca - De Moura (min. 46 R. Romeo, min. 81 Butean), Larie, M. Constantin, Velisar - Fofana, N. Roșu - Drăghici (min. 46 Ely Fernandes), Hora, Cardoso - S. Buș