Liga 1: Oltenii defilează la GiurgiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Oct 2018

Liga 1: Oltenii defilează la Giurgiu

Victorie categorică pe arena ”Marin Anastasovici” a celor de la Universitatea Craiova în fața unei echipe a Astrei prea puțin mobilizată pentru meciul din această seară.

Jucătorii pregătiți de Gigi Mulțescu au început prost, cu un cartonaș galben luat de Alibec în primul minut pentru o intrare cel puțin imprudentă la Kelic, jucător schimbat ulterior din cauza accidentării. O lovitură de cap a lui Llullaku în minutul 16 a fost singura ocazie notabilă a gazdelor în prima repriză, în timp ce oltenii au șters impresia slabă din start cu un gol înscris în minutul 38 de Mitriță cu un șut din careu ce a lovit bara din stânga lui Lazar înainte de a intra în plasă.

După reluarea cu capul pe lângă poartă a lui Llullaku din minutul 56 la o centrare din lovitura liberă executată de Alibec, în minutul 62 Cicâldău a înscris primul său gol din acest sezon cu un șut din 8 metri după o pasă trimisă de Mitriță din apropierea liniei de fund a terenului. Zece minute mai târziu Koljic a reluat din voleu din centrul careului centrarea lui Bărbuț din flancul drept și a stabilit scorul final.

Astra – Universitatea Craiova 0-3 (0-1) și oltenii s-au apropiat la un punct în urma liderului CFR Cluj și a urcat pe locul secund al podiumului.

Astra Giurgiu (antrenor Gheorghe Mulțescu): Lazar - Butean, Erico, Cestor, Radunovic - Bejan, Biceanu (min. 46 N. Roşu) - Koukou (min. 46 V. Gheorghe), Begue (min. 81 Bahamboula), Llullaku - Alibec

Universitatea Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic (min. 34 Ferreira) - Bărbuţ (min. 78 Meza Colli), Mateiu, Cicâldău, Bancu - Mihăilă (min. 60 Fedele), Koljic, Mitriţă