Liga 1: Oltenia redivivaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Oct 2016

Liga 1: Oltenia rediviva

CS U Craiova se apropie de liderul Steaua și încântă nu numai Oltenia cu jocul etalat în partida de la Severin cu Dinamo.

Elevii lui Gigi Mulțescu au pornit curajos partida cu oaspeții alb-roșii și Băluță semnează prima mare ocazie în minutul 5 cu o reluare din prima din interiorul careului care îl evidențiază pe Brănescu, autor al unei parade de efect. Dinamoviștii replică prin Maric (min. 9) și Gnohere (min. 26), dar baloanele expediate de ei nu prind cadrul porții lui Calancea, apoi Ivan trage în plasa laterală a porții oaspeților (min. 28) și Kay îi dă din nou ocazia lui Brănescu să își treacă în cont un gol salvat la lovitura de cap din minutul 30. Pe final de repriză Gnohere este surprins de un balon deviat pe care nu îl poate lovi din 7-8 metri și la câteva minute distanță, în prelungiri, ”Bizonul” solicită penalty la intervenția lui Acka din careul mic.

Presiunea oltenilor crește în startul reprizei secunde și se concretizează pe tabelă în minutul 55 când Ivan încearcă o centrare din interiorul careului, iar Hanca se interpune și deviază balonul în propria poartă. Nimic de făcut pentru Brănescu, portarul oaspeților fiind învins de propriul fundaș, însă oltenii se puteau desprinde pe tabelă prin forțe proprii în minutul 60, când Băluță ratează întâlnirea cu balonul pasat de Măzărache. Și cum ratările se răzbună, Hanca înscrie în minutul 62 după ce a driblat toată defensiva olteană pusă deja pe picior greșit de șutul lui Rotariu respins de Calancea și pasa altruistă a lui Gnohere pentru autorul golului. Orgoliul gazdelor îi împinge în atac, Madson lovește bara în minutul 66, Brănescu blochează șutul lui Băluță din minutul 70, iar Briceag înscrie golul victoriei un minut mai târziu cu un șut-centrare la care nici un jucător nu a intervenit, Brănescu fiind surprins de traiectoria balonului care s-a furișat în plasă pe lângă bara de la colțul lung.

S-a încheiat CS U Craiova – Dinamo 2-1 (0-0), a treia înfrângere consecutivă pentru trupa lui Andone, care își vede amenințat scaunul de antrenor principal al ”câinilor”.

CS U Craiova (antrenor Gheorghe Mulțescu): Calancea - Briceag, Acka, Kay Silveira, Vătăjelu - Popov (min. 57 Madson, min. 75 Kelic), Zlatinski - A. Ivan, Nuno Rocha, Băluţă - Măzărache (min. 80 Bancu)

Dinamo (antrenor Ioan Andone): Brănescu - Corbu, Nedelcearu, Maric, St. Filip - Hanca (min. 72 Nemec), Busuladzic, D. Nistor - D. Rotariu (min. 86 May), Gnohere, V. Lazăr (min. 80 P. Petre)