Liga 1: Olaru, gol și assist pentru victoria Gazului la ChiajnaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Apr 2019

Liga 1: Olaru, gol și assist pentru victoria Gazului la Chiajna

După semieșecul din etapa trecută pe teren propriu cu Dunărea Călărași, Gaz Metan Mediaș a reînnodat seria victoriilor în play-out cu un succes repurtat pe sinteticul de la Chiajna. Concordia a fost îngenuncheată cu două goluri la interval de cinci minute, omul-cheie fiind Darius Olaru.

Mijlocașul medieșean a pasat decisiv pentru reușita lui Yazalde din minutul 67, șut din interiorul careului, și a înscris golul secund în minutul 72 după o incursiune în flancul stâng și un șut pe sub Rîmniceanu. Gazdele au dominat începutul de meci și au ratat ocazii bune la lovitura de cap a lui Cristescu din minutul 8 și șutul imprecis al lui Bawab din minutul 12, iar arbitrul Adrian Cojocaru a judecat în favoarea oaspeților faza din minutul 17 când i-a acordat lui Crețu doar cartonașul galben pentru o intrare cu talpa pe glezna lui Bawab.

Scor final Concordia - Gaz Metan Mediaș 0-2 (0-0) și speranțele de salvare de la retrogradare ale trupei pregătite de Adrian Falub sunt aproape de zero.

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu – Cadamuro, Koutroumpis (min. 73 Bărboianu), Marc, Fota – Ropotan, Gorobsov – Bawab, M. Cristescu (min. 74 Grădinaru), Ivanovici (min. 84 A. Radu) – Moussa

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca – Creţu (min. 85 Pleaşcă), M. Constantin, Andre Pereira, Busu – Fofana, L. Aurelio – Olaru, Caiado (min. 76 Mailat), Ivanov – Yazalde (min. 75 Ely Fernandes)