Liga 1: Obiectiv îndeplinit pentru PanduriiAndi Popescu / SportPictures.eu
24 Mai 2015

Liga 1: Obiectiv îndeplinit pentru Pandurii

Pandurii Târgu Jiu avea nevoie de victorie în meciul de pe teren propriu cu CSMS Iași și și-au atins obiectivul făcând spectacol în fața suporterilor dezamăgiți de pierderea finalei Cupei Ligii Adeplast de la mijlocul acestei săptămâni.

Gorjenii s-au așternut gospodărește pe treabă încă din startul meciului și îl pun la muncă pe Caparco, portarul oaspeților fiind la post la ocaziile lui Pintilii, în minutul 16, și Mihai Roman, 5 minute mai târziu. Nu a mai avut însă ce să facă la faza din minutul 24, construită de Pintilii și Mihai Roman în urma căreia Mrzljak îl execută cu o scăriță. După ce a semnat assist-ul primului gol, vârful gazdelor a fost aproape de a majora diferența, dar trimite în bara din stânga goalkeeper-ului ieșean. Până la pauză necunoscuta învingătoarei este practic rezolvată, Pintilii marcând un gol de senzație cu un șut de la mai bine de 20 de metri trimis direct la vinclu.

Ieșenii nu au contat, practic, în prima repriză și evoluția dezinvoltă a gazdelor a continuat după pauză, cel care a ieșit la rampă fiind Mihai Roman. Prima fază a fost cea în care a fost faultat în careu de Plămadă, apoi tot el a transformat penalty-ul acordat de arbitrul Istvan Kovacs. Era minutul 58, apoi după 5 minute a finalizat cu un șut din mijlocul careului pătrunderea impetuoasă a lui Shalaj și în minutul 68 transformă un nou penalty acordat pentru faultul aceluiași Plămadă asupra lui Mrzljak. Cu hattrick-ul lui Roman scorul ajunge 5-0 și putea fi majorat de Trifu, dar balonul trimis de el lovește transversala. Ieșenii ies și ei la atac, un pic mai târziu decât trebuia, dar cu folos. Boiciuc marchează primul gol cu un șut din marginea careului gorjean, reluând dintr-o bucată pasa trimisă de Ciucur după o incursiune pe partea stângă, apoi în minutul 79 Enescu marchează un gol aproape identic cu cel al lui Pintilii cu un șut de la 25 de metri.

S-a terminat Pandurii – CSMS Iași 5-2 (2-0), un spectacol agreabil în urma căruia ambele echipe se pregătesc de vacanță.

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Mingote - Unguruşanu, Şandru, Vasiljevic, Momcilovic (min. 71 Grecu) - Mrzljak, Pintilii - Răduţ (min. 59 Buleică), Nistor, Shalaj (min. 65 Trifu) - Mihai Roman

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Caparco - Mihalache, Plămadă, Ciucă, Ţigănaşu - Bosoi (min. 46 Coşereanu), Liviu Mihai (min. 46 Boiciuc), Creţu (min. 73 Olah), Enescu, Ciucur - Golubovic