Liga 1: Oaspeții termină în avantajRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Feb 2018

Liga 1: Oaspeții termină în avantaj

Victorie dificilă, dar importantă pentru CS Universitatea Craiova în deplasarea de la marginea Capitalei de pe terenul celor de la FC Voluntari.

Oltenii au fost echipa pozitivă în startul partidei și au bifat două ocazii prin Gustavo în minutele 20, lovitură de cap pe lângă stâlpul din dreapta lui Petrariu, și 28, atunci când goalkeeper-ul gazdelor a respins în lateral șutul prin surprindere, cu pământul, al atacantului brazilian. Deschiderea de scor vine în minutul 32, autorul ei fiind Bancu: mijlocașul Universității a beneficiat de o deviere fericită în careul ilfovenilor după o fază dezvoltată de el și cu un șut din unghi l-a învins pe Petrariu. Odată rupt echilibrul, jocul începe să capete ritm și elevii lui Claudiu Niculescu au prima ocazie în minutul 38 la șutul din lovitură liberă a lui Bălan ce trece puțin peste transversala porții lui Mitrovici. La cealaltă poartă Zlatinski catapultează balonul de la 25 de metri puțin pe lângă vinclul din stânga lui Petrariu. Era minutul 39, iar în finalul reprizei atenția se mută la poarta oaspeților la șutul trimis în minutul 44 de Bălan pe centrul porții, iar apoi arbitrul Marcel Bîrsan a anulat pe motiv întemeiat de ofsaid golul înscris cu capul de Achim un minut mai târziu.

Reveniți de la cabine, oltenii sunt cei care mai bifează o ocazie prin Gustavo, șutul său din întoarcere fiind respins în corner de Petrariu. Urmează o perioadă fără mari ocazii de poartă, portarul celor de la FC Voluntari remarcându-se din nou la lovitura de cap a lui Băluță din minutul 83, apoi un minut mai târziu arena ”Anghel Iordănescu” este animată brusc de decizia ”centralului” Bîrsan de a acorda penalty la presupusul contact dintre Daniel Benzar și Mitrovici în careul oaspeților. Lovitura de pedeapsă nu a mai fost acordată după intervenția asistentului Mihai Marica, fapt ce duce la inflamarea spiritelor în tabăra gazdelor și trimiterea în tribună a antrenorului Niculescu. După ce spiritele s-au potolit, Daniel Benzar a mai încercat un șut la colțul scurt, dar a lovit plasa laterală, astfel încât scorul final al întâlnirii a fost FC Voluntari - CS Universitatea Craiova 0-1 (0-1).

FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Petrariu - Pleaşcă, Balaur, Cazan, Bucurică - C. Achim, Novac (min. 77 Cernat) - Căpăţână (min. 58 G. Deac), Ivanovici (min. 67 Voicu), D. Benzar - Ad. Balan

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Mitrovici - R. Popa, Kelici, Ferreira - Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Mitriţă (min. 73 Bărbuţ) Băluţă (min. 90+1 Burlacu), Gustavo

În meciul codașelor clasamentului, Gaz Metan Mediaș și Juventus Bucureşti au încheiat fără gol disputa din Ardeal și continuă să ocupe ultimele două locuri ale ierarhiei. Pariorii puteau intui rezultatul ținând cont de faptul că se aflau față în față cele mai slabe ofensive ale Ligii 1, iar ”noul Juventus” nu a înscris în primele două meciuri ale sezonului, primind unul singur de la campioana FC Viitorul.