Liga 1: O repriză, trei goluri, trei puncteRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Sep 2015

Liga 1: O repriză, trei goluri, trei puncte

A fost de ajuns o repriză pentru ca Steaua să își asigure victoria în partida disputată pe Arena Națională cu Concordia Chiajna, echipă ce a anunțat că vine la victorie pe terenul campioanei.

Elevii lui Cornel Țălnar au pășit cu stângul pe gazonul arenei dezolant de goale și au făcut cadou golul prin care Varela a deschis scorul în minutul 5. O minge plouată, aruncată în careu de Râpă, este urmărită de Hamroun și de Matache, dar portarul oaspeților nu reușește intervenția și balonul ajunge pe fruntea lui Varela, care o împinge în plasă cu toată opoziția unui adversar. În minutul 25 Stanciu duce scorul la 2-0 transformând un penalty acordat de arbitrul Horațiu Feșnic pentru un fault al lui Bucurică la Chipciu. Șeptarul gazdelor a reușit să marcheze și el în minutul 43 cu un șut din careu ce a trecut printre picioarele lui Matache după ce a fost găsit perfect cu o pasă filtrantă de Hamroun. Nota tehnică a primei reprize este dată și de debutul în formația campioană a lui Kharja, nou-venitul încercând să iasă în evidență și cu câteva artificii tehnice reușite, cum a fost pasa cu călcâiul, din prima, pentru Chipciu la faza în care acesta a obținut penalty.

După pauză Kharja nu a mai jucat decât 10 minute după care s-a retras pe banca de rezerve încercând să se ferească de o accidentare. Coincidență sau nu, randamentul steliștilor scade și pe fondul unei echipe adverse mai incisive pe faza de atac, însă situația se inversează pe finalul partidei și Steaua ratează ocazii bune prin Tade, Chipciu, Filip și Nicușor Stanciu, ultimul cu o transversală lovită direct din corner. În ultimul minut al prelungirilor ”centralul” Feșnic acordă un penalty mai mult decât dubitabil la un contact între Varela și Vali Lazăr în careul stelist, apoi același Lazăr îl învinge în doi timpi pe Niță, după ce portarul Stelei a respins în primă fază penalty-ul executat de ex-dinamovist.

S-a încheiat Steaua – Concordia 3-1 (3-0), a doua victorie a roș-albaștrilor pe teren propriu în campionat plasându-i pe aceștia pe ultima treaptă a podiumului la două lungimi în urma liderului.

Steaua (antrenor Mirel Rădoi): Niţă - Râpă (min. 75 Papp), Varela, Toşca, Guilherme - Filip, Kharja (min. 56 Tahar) - Ad. Popa Stanciu, Hamroun (min. 66 Tade) - Chipciu

Concordia Chiajna (antrenor Cornel Țălnar): Matache - Bărboianu, Sîrghi, Mamele, Bucurică - Tincu (min. 40 Purece), Giurgiu - Serediuc, Constantinescu (min. 61 S. Pană), V. Lazăr - Pena (min. 55 Dina)