Liga 1: O remiză care nu folosește nimănuiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Dec 2018

Liga 1: O remiză care nu folosește nimănui

Politehnica Iași a salvat un punct în ultimele minute ale întâlnirii din Copou cu FC Voluntari, ”lanterna roșie” a campionatului reușind să răstoarne rezultatul de pe tabelă în numai trei minute prin Tudorie, dar Enoh a punctat în minutul 88 pentru remiză.

Elevii lui Flavius Stoican au deschis scorul în primul minut al prelungirilor primei reprize prin Flores, angajat perfect în careu de Platini după o serie de driblinguri ce au hipnotizat fundașii ilfoveni. Costaricanul a recepționat și l-a învins pe Vâtcă cu un șut la colțul lung, nu tare, dar bine plasat. După ce în inutul 12 a ratat o ocazie monumentală, șut peste transversală de la 7 metri, Tudorie s-a revanșat în startul părții secunde, în minutul 56 cu un gol înscris cu capul de la limita careului mic în urma unei centrări perfecte a lui Vlad, iar trei minute mai târziu a transformat penalty-ul acordat de arbitrul Adrian Cojocaru pentru hențul lui Platini. Obligați să demareze o cursă de urmărire după ce confortul dat de apropierea la un singur punct de play-off a dispărut brusc, ieșenii s-au apropiat de gol prin Andrei Cristea în minutul 68, balonul șutat din lovitură liberă trecând peste transversală. Izbăvirea a venit în minutul 88, atunci când șutul lui Gallego din afara careului a fost deviat de Zgrablic și balonul a ajuns la Enoh, care de la 10 metri l-a executat pe Vâtcă.

S-a încheiat Politehnica Iași - FC Voluntari 2-2 (1-0), o remiză care nu folosește nimănui. Ieșenii rămân la trei puncte sub nivelul play-off-ului, în timp ce ilfovenii fac 13 puncte și rămân pe ultima poziție la 4 puncte de penultima clasată, Concordia.

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): S. Târcoveanu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Cioinac (min. 65 Bekui) - Platini, Flores, Qaka, Sanoh (min. 60 Zaharia) - A. Cristea (min. 74 Enoh)

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Vâtcă - Bucurică (min. 45 Pîrcălabu), Balaur (min. 72 Zgrablic), Hodorogea, A. Vlad - Laidouni, Răuţă - Căpăţână, Gadze, I. Gheorghe - Tudorie