Liga 1: O nouă remiză pe teren propriu pentru FCSBRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Iul 2020

Liga 1: O nouă remiză pe teren propriu pentru FCSB

FCSB nu a reușit să treacă nici de FC Botoșani și ajunge la patru partide fără victorie în play-off.

Pe gazonul Arenei Naționale, elevii lui Bogdan Vintilă au pășit încrezători că vor întrerupe seria nefastă ce i-a îndepărtat de titlu și după o lovitură liberă executată de Florinel Coman în minutul 3 și scoasă de sub transversală de Pap, șeptarul gazdelor a deschis scorul zece minute mai târziu. O combinație cu Man și Olaru i-a adus balonul lui Coman la 20 de metri, șutul acestuia fără preluare a trimis balonul la firul ierbii, lângă stâlpul din dreapta portarului oaspeților. Relaxarea survenită în joc i-a costat pe roș-albaștri trei minute mai târziu, când Iulian Cristea a primit cartonaș roșu direct pentru fault din postură de ultim apărător asupra lui Keyta. Haruț a trimis o pasă filtrantă și l-a găsit pe colegul său plasat mai bine decât fundașii centrali ai gazdelor, iar Cristea a ales să-l faulteze la 17 metri decât să-l lase singur cu Vlad. Decizia sa părea să fie una bună per ansamblu, lovitura liberă executată de Haruț fiind respinsă cu dificultate de Vlad în corner și FCSB își păstra avantajul pe tabelă. Cu toate acestea, avantajul a fost anulat în minutul 22, atunci când pe respingerea lui Adrian Petre în urma unui corner, Țigănașu a lovit excelent balonul de la aproximativ 30 de metri și l-a învins pe Vlad. Egalare rapidă și om în plus pe teren, sorții păreau că le surâd botoșenenilor. Situația s-a echilibrat și numeric în teren în minutul 31 în urma eliminării lui Papa pentru o intrare către piciorul lui Florinel Coman, arbitrul Marius Avram arătându-i mijlocașului oaspeților al doilea cartonaș galben. Din lovitura liberă rezultată, Florin Tănase l-a ”întins” pe Pap, care a respins acrobatic. Acesta a fost ultima acțiune notabilă a primei reprize, în ultimul sfert de oră ritmul de joc diminuându-se.

În partea a doua a meciului moldovenii au pierdut din viteză și inițiativa le-a aparținut în mare măsură gazdelor. Începută cu un șut la colțul lung al lui Ashkovski din colțul careului de 16 metri scos de Vlad, repriza a continuat cu două ocazii ale lui adrian Petre în același minut, 50, un șut parat de Pap și o reluare cu tibia peste transversală. În minutul 66, după o cursă de 50 de metri Man intră în careul oaspeților și, din unghi, alege soluția șutului la colțul scurt în locul unei centrări pentru Adrian Petre și Pap respinge în corner, apoi în minutul 74 Moruțan, aflat la 25 de metri în poziție centrală, șutează puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Pap. Oaspeții se apropie din nou periculos de poarta lui Vlad în minutul 82, Cîmpanu executând tare, dar pe direcția portarului gazdelor, o lovitură liberă de la peste 20 de metri. Cea mai mare ocazie a partidei i-a aparținut căpitanului roș-albaștrilor în minutul 86: o șarjă ofensivă a lui Man a fost continuată cu o pasă în dreapta pentru Ovidiu Popescu, care l-a găsit pe Florin Tănase liber în mijlocul careului, însă șutul său pe jos către poarta părăsită de Pap a fost deviat decisiv de Chindriș. Ultima ocazie a partidei a survenit un minut mai târziu și i-a aparținut tânărului Cristian Dumitru, reluarea sa cu capul din 9 metri a centrării lui Crețu trimițând balonul peste transversală.

S-a încheiat 1-1, remiză ce le menține pe cele două combatante la egalitate de puncte, 28, cu Astra, formația giurgiuveană urmând să joace duminică cu CFR Cluj. golaverajul face diferența, FCSB revenind pe 3, iar FC Botoșani clasându-se în urma giurgiuvenilor, pe locul 5.

FCSB - FC Botoșani 1-1 (1-1)

Au marcat: Fl. Coman (min. 13)/Țigănașu (min. 22)

FCSB (antrenor Bogdan Vintilă): A. Vlad – Crețu, Miron, I. Cristea, Panțîru – D. Olaru (min. 46 Moruțan), O. Popescu, Fl. Tănase – Man, A. Petre (min. 70 Vînă), Fl. Coman (min. 54 C. Dumitru)

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, E. Florescu (min. 90 Carlone) – Keyta (min. 69 Cîmpanu), Babunski (min. 90 Ebenhofer), Ashkovski (min. 75 Mendoza) – Dugandzic (min. 90+1 Fili)