Liga 1: O mână de ajutor pentru contracandidateMircea Rosca / Mediafax Foto
03 Mai 2015

Liga 1: O mână de ajutor pentru contracandidate

Încă o șansă ratată de ”U” Cluj de a se plasa deasupra liniei retrogradării după egalul de astăzi pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș.

După un început neașteptat de bun, cu gol marcat în minutul 3, echipa ”șepcilor roșii” a primit o doză de încredere. Speculând o imprecizie a lui Zaharia pe partea dreaptă a defensivei medieșene, Mengolo a recuperat și a urcat în flanc, după care a centrat perfect pentru Morar, vârful clujean reluând cu capul plasat pentru a deschide scorul. Oaspeții au mizat pe cartea atacului, singura șansă pentru a rămâne în cursa pentru salvarea de la retrogradare, iar golul egalării a venit cu câteva minute înainte de final. În minutul 84 Bambara joacă mingea cu mâna în interiorul careului și arbitrul Alexandru Tudor a dictat penalty, transformat de Llullaku.

S-a încheiat ”U” Cluj – Gaz Metan 1-1 (1-0), un scor care menține amândouă echipele în zona fierbinte a clasamentului și ajută indirect contracandidatele.

”U” Cluj (antrenor Adrian Falub): Veselevosky - Jovanovic, Skvorc, Munteanu, Bambara - Cristocea (min. 59 Raul Costin), Lungu - Ceppelini, Mengolo, Viveiros (min. 90+1 Calcan) - Morar (min. 88 Lemnaru)

Gaz Metan Mediaş (antrenor Ion Balaur): Pleşca - Zaharia, Muth, Abrudan (min. 78 Avram), Buzean (min. 61 Petre) - Elton, Tahar - Munteanu, Curtean (min. 70 Figliomeni), Llullaku - Roman