Liga 1: Nul sub toate aspecteleCsibi L. Csaba / Sport Pictures
04 Apr 2017

Liga 1: Nul sub toate aspectele

Un meci slab, parcă în totală antiteză cu partidele disputate la sfârșitul săptămânii trecute, s-a disputat pe tăpșanul de la Târgu Mureș între ASA și Pandurii Târgu Jiu. Anost, fără spectacol, jocul a fost o luptă surdă fără prea multe ocazii de poartă.

În minutul 10 Gorobsov execută bine o lovitură de la 22 de metri lateral dreapta din unghi de 45 de grade și îl solicită pe Popescu, care scoate de lângă bara din stânga sa, apoi oaspeții au o bună ocazie prin Surugiu în minutul 27 când mijlocașul dreapta a preluat destul de bine o pasă lungă a lui Firțulescu în careul mureșenilor, însă a întârziat șutul și i-a permis lui Marius Constantin să intervină în ultimul moment și să îndepărteze pericolul. Emil Dică a trimis pe lângă poartă în minutul 32 după un un-doi cu Bâtfoi, apoi mureșenii rămân în 10 din minutul 43 când Florent Andre îl lovește cu cotul pe Surugiu undeva la centrul terenului în apropierea arbitrului asistent care a și indicat ”centralului” Robert Dumitru eliminarea jucătorului francez.

Chiar dacă au avut superioritate numerică, Pandurii nu au pus deloc sub presiune poarta lui Pap în repriza secundă și s-au mulțumit cu un egal. Scor final ASA – Pandurii 0-0, rezultat în urma căruia gorjenii rămân deasupra liniei de retrogradare.

ASA Târgu Mureș (antrenor Ionuț Chirilă): Pap - Velayos, Rugkalas, M. Constantin, Nicoliţă - G. Mureşan, Gorobsov (min. 76 Petra) - Andre, E. Dică (min. 62 Tornyai), Rus - Bâtfoi (min. 46 Ciolacu)

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Flavius Stoican): Popescu - Samson, Ene, Ilie, Buşu - Stana (min. 62 Mărgărit), Cioinac - Surugiu (min. 80 Hlistei), Negruţ, Firţulescu - Hamed (min. 38 Păcurar)