Liga 1: Nu au schimbat rețetaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Apr 2018

Liga 1: Nu au schimbat rețeta

Al patrulea meci al sezonului dintre FCSB și CFR Cluj s-a terminat cu același scor, 1-1. Pe Arena Națională ambele combatante și-au dorit cu ardoare victoria care să le apropie de titlu, însă nu au fost dispuse să riște prea mult, așa încât orice asemănare cu meciul dintre CSU Craiova și Viitorul lipsește cu desăvârșire.

Într-o primă repriză în care nu s-au consemnat ocazii de poartă sau chiar șuturi pe poartă, elevii lui Nicolae Dică au început mai bine și au păstrat mai mult balonul în jumătatea oaspeților. Doar călcâiele lui Man și Budescu la faza din minutul 24 au mai încins puțin atmosfera, dar șutul tânărului mijlocaș a trecut pe lângă stâlpul din stânga lui Arlauskis și nu a încununat faza.

CFR a avut prima ocazie a reprizei secunde prin Țucudean cu o reluare cu capul de la prima bară, dar balonul nu a prins spațiul porții, apoi cinci minute mai târziu tensiunea a răbufnit la o fază la care arbitrul Istvan Kovacs a acordat lovitură liberă de la marginea careului pentru FCSB. După ce spiritele s-au domolit, Budescu execută lovitura liberă și trimite în zid, apoi mingea a ajuns la Pintilii care a șutat în brațele lui Arlauskis, primul șut pe spațiul porții CFR-ului trimis de gazde în repiza secundă. Echilibrul a fost rupt de Djokovic în minutul 76 cu un șut de excepție de la marginea careului mare în urma căruia balonul a trecut linia porții și a lovit plasa laterală făcând inutil efortul lui Bălgrădean. Fără a exploata momentul favorabil, jucătorii pregătiți de Dan Petrescu au cedat inițiativa și s-au baricadat în defensivă, iar acest lucru s-a întors împotriva lor. Introdus în locul lui Gnohere, Alibec nu a marcat, dar a fost decisiv pentru echipa sa în primul minut al prelungirilor când a centrat perfect din flancul stâng pentru Planic, fundașul sârb urcat pe post de vârf de atac reluând din cădere peste Arlauskis culcat pe direcția mingii și aducând egalarea.

S-a încheiat FCSB – CFR Cluj 1-1 (0-0), rezultat ce servește mai mult roș-albaștrilor care păstrează avantajul celor două puncte ce îi desparte de echipa din Gruia.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - Benzar, Planic, Găman, Momcilovic - Pintlii, Filip (min. 81 Fl. Coman) - Man, Budescu (min. 68 Teixeira), Tănase - Gnohere (min. 57 Alibec)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Djokovic, Hoban (min. 86 Mureşan), Culio - Omrani, Ţucudean (min. 73 Mailat), Deac (min. 90+4 Costache)

Cealaltă partidă a zilei s-a jucat la Mediaș, acolo unde Gaz Metan a învins FC Botoșani cu 2-1 (1-0) și a trecut de pe penultimul loc până pe locul 3 al play-out-ului în condițiile în care cinci echipe sunt despărțite de două puncte și returul acestei faze pare a fi extrem de interesant. Elevii lui Cristian Pustai au deschis scorul în minutul 27 prin Rondon, au fost egalați în minutul 62 cu golul lui Axente, dar și-au asigurat cele trei puncte în minutul 67 cu golul înscris din lovitură liberă de Marius Constantin.