Liga 1: Nocturna le joacă feste gazdelor în CopouRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Nov 2020

Liga 1: Nocturna le joacă feste gazdelor în Copou

Deznodământ nedorit pentru gazde la Iași în partida pe care Politehnica a disputat-o cu FC Viitorul. O problemă tehnică la instalația de nocturnă l-a determinat pe arbitrul Horia Mladinovici să fluiere finalul meciului în minutul 54 în momentul în care elevii lui Daniel Pancu se aflau pe un trend ascendent și înscriau al doilea lor gol.

Partida a început cu o întârziere de aproximativ 50 de minute deoarece instalația de nocturnă era nefuncțională la ora oficială de începere a partidei, 18:00, intervenția echipei de tehnicieni reușind să rezolve temporar problema. Constănțenii au înscris în minutul 20 prin Dobrosavlevici, aflat la debutul său în tricoul Viitorului, cu o lovitură de cap plasată la colțul lung din centrarea lui Dussaut și au intrat la pauză în avantaj. La reluare ieșenii au intrat cu altă atitudine, mult mai ofensivă și în minutul 51 Zajmovic egalează cu un șut din colțul careului mic după o fază derulată în urma unui corner, iar trei minute mai târziu Onea a trimis o bombă de la limita careului, Breeveld s-a interpus pe traseul balonului și l-a deviat, iar cu puțin înainte ca acesta să intre în plasă doi stâlpi ai nocturnei au cedat.

În aceste condiții, în conformitate cu litera regulamentului, Horia Mladinovici a fluierat sfârșitul partidei și urmează ca rezultatul omologat va fi de 3-0 la ”masa verde” în favoarea celor de la FC Viitorul, echipă care inițial ceruse amânarea partidei din cauza cazurilor de COVID-19 din lot.

Cu cele trei puncte primite, constănțenii ajung la cota 13 și urcă pe locul 6, în timp ce Politehnica Iași rămâne pe locul 12 cu 9 puncte.

Politehnica Iași - FC Viitorul 1-1 (0-1) întrerupt

Au marcat: Zajmovic (min. 51)/Dobrosavlevici (min. 20)

Politehnica Iași (antrenor Daniel Pancu): Bosz – Onea, Baxevanos, Frăsinescu, Bușu, Tălmaciu (min. 1 De Iriondo), Breeveld, Passaglia, Platini, Calcan, Zajmovic

FC Viitorul (antrenor Ruben de la Barrera): Cojocaru – Dussaut, Dobrosavlevici, Ghiță, De Nooijer, Fernandez, Gaztanaga, Casap, Mățan, Luckassen, Ely Fernandes