Liga 1: Nistor face diferența de la punctul cu varDragos Pascaneanu / SportPictures.eu
12 Apr 2019

Liga 1: Nistor face diferența de la punctul cu var

A patra înfrângere consecutivă în Copou îi menține pe cei de la Politehnica Iași într-o zonă delicată a clasamentului. La capătul unui meci cu puține ocazii mari de gol, elevii lui Flavius Stoican au pierdut la limită în fața celor de la Dinamo, diferența fiind făcută de un penalty transformat de Dan Nistor în minutul 52.

Prima parte a meciului a fost una anostă, în care doar șuturile lui Mihalache (min. 17) și Reda Jaadi (min. 40) au prins cadrul porții adverse, apoi după pauză echilibrul s-a alterat după duelul dintre Montini și Cioinac din careul gazdelor în urma căruia arbitrul Andrei Chivulete a indicat punctul cu var. Culmea este că ”agresorul” Cioinac a fost schimbat pentru o accidentare serioasă survenită la respectiva fază. După deschiderea scorului Sanoh și Reda Jaadi văd cartonașul roșu în minutul 63 și respectiv 67, iar meciul continuă în condiții de egalitate numerică. Finalul de meci a fost dominat steril de gazde, dinamoviștii având o ocazie mare de a înscrie în minutul 87 când Papazoglou a șutat din întoarcere de la 7 metri, dar Rusu a intervenit salutar și a păstrat tabela neschimbată.

S-a încheiat Politehnica Iași – Dinamo 0-1 (0-0), o victorie mare a oaspeților la capătul unui meci fără mari veleități tehnice.

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu – L. Rus, Gardoş (min. 71 Qaka), Frăsinescu, Sin – Mihalache, Cioinac (min. 52 F. Nascimento) – Sanoh, J. Teixeira, Panţîru (min. 74 Pipos) – Platini

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Muţiu – Dussaut, F. Mallo, D. Ciobotariu, Aliji – Sorescu (min. 77 Cristovao), Kabashi (min. 46 N’Diaye), Nistor, Reda Jaadi – Montini (min. 74 Nabil Jaadi), Papazoglou