Liga 1: Nimic, pe toate planurileBogdan M Balas / SportPictures.eu
27 Mai 2015

Liga 1: Nimic, pe toate planurile

Un egal nu era o opțiune pentru gazde, în timp ce pentru oaspeții meciului de sub Tâmpa dintre FC Brașov și Gaz Metan Mediaș era o speranță firavă pentru a rămâne în prima ligă.

O primă repriză tensionată, cu jucători crispați, a fost săracă în ocazii, numai încercarea lu Muntean de a trimite din prima către poarta lui Mutu a mai ridicat pulsul tribunei. Era minutul 34 și răspunsul gazdelor a venit abia după pauză prin lovitura liberă executată aproape bine de Aganovic în minutul 55. Llullaku dă imediat replica cu o încercare de reluare din foarfecă, dar mingea trece pe lângă poarta brașoveană apărată în repriza secundă de Iacob, apoi în minutul 80 reia cu capul peste poartă. În faza următoare, Zlomislic șutează din afara careului în bara din stânga lui Pleșca, după care tensiunea revine la poarta brașovenilor cu o lovitură de cap a aceluiași Llullaku reținută acrobatic de Iacob.

Se încheie FC Brașov – Gaz Metan 0-0, un scor nu folosește nimănui și în urma căruia ambele echipe retrogradează.

FC Braşov (antrenor Adrian Szabo): Mutu (min. 46 Iacob) - Străuţ, Goian, Novakovic, Novak - Leko, Zlomislic - Constantinescu, Aganovic, Ganea (min. 75 Buga) - Ţîră

Gaz Metan (antrenor Ion Balaur): Pleşca - Creţu, Muth, Trtovac (min. 37 Velazquez), Buzean - Zaharia, Băjenaru - Munteanu (min. 46 C. Petre), Vitinho (min. 77 Figliomeni), Llullaku -  Dan Roman