Liga 1: Nervozitate și prima înfrângere pentru DinamoRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Sep 2015

Liga 1: Nervozitate și prima înfrângere pentru Dinamo

CFR Cluj a provocat un duș rece echipei din Ștefan cel Mare și a stopat-o din cursa de urmărire a liderului. O înfrângere dureroasă pentru Dinamo, la două goluri diferență și cu trei jucători eliminați, un meci de uitat cât mai repede pentru fanii ”câinilor roșii”, dar de analizat cu atenție de Mircea Rednic și echipa sa tehnică.

Sistemul 4-4-2 adoptat de antrenorul gazdelor nu a avut efect pe tabelă, cu toate că Gnohere a fost incisiv și s-a apropiat în câteva rânduri de poarta clujenilor. Vârful dinamovist a reclamat chiar și un penalty în minutul 29 la un contact la limita careului clujean cu unul dintre adversari, însă arbitrul Radu Petrescu a lăsat jocul să continue. De partea cealaltă, Jakolis și Belek au fost blocați bine de Cerniauskas, îngerul păzitor din poarta gazdelor. După ce Feussi a reușit poate cel mai rapid cartonaș galben din această ediție de campionat, în secunda 37 de joc, echilibrul din teren s-a rupt în minutul 39 când fundașul dreapta al dinamoviștilor l-a lovit cu piciorul în abdomen pe Păun în încercarea de a degaja un balon ce se juca în careul lui Cerniauskas, iar arbitrul Radu Petrescu a dictat penalty. Steliano Filip a protestat la decizia ”centralului” de a-l elimina pe Feussi și a luat inutil un cartonaș galben. Penalty-ul a fost transformat fără probleme de Cristian Lopez și CFR a intrat în avantaj la pauză, în condițiile în care Gnohere a ratat o ocazie mare de egalare în minutul 45.

La reluare Mircea Rednic este trimis în tribună de Radu Petrescu pentru proteste, apoi în minutul 54 Steliano Filip se agață de un adversar în încercarea de a-l opri și primește al doilea cartonaș galben. A fost momentul psihologic al meciului, venit după o perioadă a jocului în care Dinamo a lăsat impresia că are puterea de a reveni. Clujenii trec la cârma jocului și reușesc să-și dubleze avantajul în minutul 77 cu un gol de kinogramă al lui Voiculeț, un șut de la 30 de metri direct la vinclu la care Cerniauskas nu a mai avut răspuns. Frustrarea dinamoviștilor crește pe măsură ce finalul partidei se apropie și Cosmin Matei răbufnește în minutul 88 și îl scuipă pe Păun sub ochii arbitrului de rezervă, iar Radu Petrescu îi acordă cartonaș roșu direct.

Sub aceste pusee de tensiune acută, ”centralul” pune capăt partidei, tabela indicând scorul Dinamo – CFR Cluj 0-2 (0-1). Gazdele ratează ocazia de a trece pe primul loc și înregistrează prima înfrângere a sezonului, în timp ce clujenii leagă a treia victorie consecutivă în meciurile oficiale.

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas – Feussi, A. Marc, Mevlja, S. Filip – Vojnovic (min. 44 Ante Puljic), Anton – Palic (min. 61 Rotariu), Gnohere (min. 57 Gavrilă), C. Matei – Essombe

CFR Cluj (antrenor Francisc Dican): T. Marc – D. Coelho, Larie, L. Goian (min. 48 Tînc), T. Lopes – Petrucci, Gomelt – Jakolis (min. 78 Nouvier), C. Lopez (min. 66 Voiculeț), Al. Păun – Beleck