EHF Champions League: Vipers Kristiansand vs. CSM București (live)
    Liga 1: FC Viitorul vs. Sepsi Sfântu Gheorghe (live)
    Digisport 1
Liga 1: ”Mitriță show” pe ”Oblemenco”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Sep 2018

Liga 1: ”Mitriță show” pe ”Oblemenco”

Oltenii au triumfat la finalul derby-ului cu Dinamo în care au obținut prima victorie pe teren propriu în această ediție de campionat.

Elevii lui Devis Mangia au tremurat în startul partidei la șutul lui Gomelt de la 25 de metri respins greu de Pigliacelli, apoi din cornerul rezultat Popa a trimis din voleu direct în încheietura barelor. Era minutul 9 și glonțul le-a trecut deja de două ori pe lângă ureche. Patru minute mai târziu o acțiune în viteză dusă în doi de Bărbuț și Mitriță l-a adus pe primul în poziție de finalizare în zona punctului cu var, dar reluarea din prima a trimis balonul mult peste transversala porții lui Penedo. După șutul lui Grigore respins de Pigliacelli, portarul gazdelor a stat la originea unei alte ocazii mari a echipei sale: în minutul 19 a expediat o pasă lungă pentru Bancu, care a preluat, a pivotat și a lăsat balonul pentru Mitriță care l-a trimis puțin pe lângă bara de la colțul lung. În replică, Nistor și-a pus în valoare șutul din afara careului în minutul 29, dar balonul care a prins și gazonul a trecut pe lângă poarta lui Pigliacelli. Prelungirile primei reprize au adus deschiderea scorului, golul înscris de Koljic în minutul 45+2 dovedindu-se a fi esențial în economia partidei: atacantul bosniac a apărut perfect la 7 metri pentru a relua imparabil cu capul centrarea din corner a lui Cicâldău.

Avantajul de la pauză a contat imens în repriza secundă, una în care CS Universitatea Craiova s-a descătușat și putea dubla avantajul în minutul 54 la lovitura de cap a lui Ferreira, însă Penedo a făcut minuni și a menținut scorul de pe tabelă. Nu a mai avut ce face în minutul 70, când Mitriță l-a executat cu o minge plasată cu efect la colțul lung după o șarjă de contraatac pornită de la pasa din propria jumătate de teren trimisă de Bancu, șase minute mai târziu tot el ducând scorul la 3-0 după un un-doi cu Koljic. Partida se încheie tot cum a început, cu o intervenție a lui Pigliacelli la șutul din 10 metri al lui Axente și cu o bară semnată de această dată de Katsikas.

Scor final CS U Craiova – Dinamo 3-0 (1-0), victorie obținută cu larga contribuție a lui Mitriță ce îi urcă pe olteni pe poziția a treia a podiumului.

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Borţa, Kelici, Tiago Ferreira, Briceag - Fedele, Cicâldău (min. 59 Mateiu), Bancu - Bărbuţ, Koljic (min. 88 Mihăilă), Mitriţă (min. 80 Burlacu)

Dinamo (antrenor Florin Bratu): Penedo – Delorge, M. Popescu, Katsikas, R. Grigore – Cooper, Gomelt – Pesic (min. 72 Popovici), Nistor, Salomao (min. 77 Hanca) – D. Popa (min. 65 Axente)