Liga 1: Mihai Roman aduce trei puncte pentru BotoșaniValentin Macrea / SportPictures.eu
21 Oct 2018

Liga 1: Mihai Roman aduce trei puncte pentru Botoșani

Pentru prima dată în această ediție de campionat FC Botoșani leagă două succese consecutive după ce s-a impus cu un gol din penalty în penultimul minut de joc pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș.

Gazdele au deschis scorul prin Yazalde în minutul 15 cu un șut din unghi după o lovitură de colț reluată cu capul de Fofana și își puteau mări avantajul pe tabelă la ocaziile lui Ely Fernandes (min. 22), Nasser Chamed (min. 37) și Buziuc (min. 45+1).

Repriza secundă aparține însă oaspeților, care ratează o ocazie imensă în minutul 50 la reluarea din cădere de la 7-8 metri a lui Mihai Roman, dar vârful de atac al moldovenilor și-a luat revanșa în minutul 73 înscriind cu o lovitură de cap după o centrare perfectă a lui Golofca. Tot el a stat la originea golului victoriei fiind faultat în minutul 88 de João Aurélio, iar Jonathan Rodriguez a transformat cu siguranță și a adus toate punctele oaspeților.

Gaz Metan – FC Botoșani 1-2 (1-0) și gazdele ratează ocazia de a urca pe locul 2, în timp ce moldovenii trec pe locul 8 cu 15 puncte, la patru lungimi în urma Viitorului, a cărui vizită o așteaptă săptămâna viitoare în ultima etapă a turului.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Pleşca - Cretu, M. Constantin, I. Cristea, Trif - Fofana, J. Aurelio - Ely (min. 86 R. Romeo), Chamed (min. 70 A. Ivanov), Caiado - Yazalde (min. 24 Buziuc)

FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Pap - Patache (min. 69 Chitoşcă), Miron, Burca, Dumitras - J. Rodriguez, Oaidă - Golofca, Ongenda (min. 62 E. Papa), Fabbrini (min. 90 Karaboue) - M. Roman