Liga 1: Medieșenii remizează în ”10” la Giurgiu la debutul lui UhrinRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Iun 2020

Liga 1: Medieșenii remizează în ”10” la Giurgiu la debutul lui Uhrin

După ce în sezonul regulat și-au împărțit frățește victoriile pe teren propriu cu același scor, 1-0, Astra Giurgiu și Gaz Metan Mediaș au remizat fără gol astăzi pe stadionul ”Marin Anastasovici”.

Surpriza serii a fost venirea Dusan Uhrin de la aeroport direct pe banca tehnică a oaspeților de pe arena giurgiuveană, tehnicianul ceh putând să primească drept cadou de bun venit din partea noilor săi elevi în minutul 19. La o acțiune de contraatac, Sergiu Buș a inventat o pasă cu călcâiul de mare finețe în urma căreia Ciocan a rămas singur cu Lazar, însă șutul său a mângâiat rădăcina barei din stânga portarului gazdelor. La rândul lor, giurgiuvenii au avut posibilitatea de a deschide scorul în minutul 34, atunci când Fatai a trecut de Larie pe partea stângă a direcției de atac și centrarea sa de pe linia de fund în fața porții nu a putut fi ajunsă de Stahl. În minutul 41 arbitrul Marcel Bîrsan i-a arătat cartonașul roșu direct lui Nicolae Cardoso pentru o intrare cu talpa pe tibia lui Simion, intrare care putea avea repercusiuni grave.

Rămași în 10, medieșenii au avut cea mai mare ocazie de gol a meciului în minutul 51 prin Sergiu Buș, vârful de atac dovedindu-și calitățile în careul lui Lazar, salvat doar de transversală la șutul în cros al atacantului din interiorul careului.

Partida s-a încheiat, așadar, indecis, giurgiuvenii pierzând două puncte mari ce îi puteau propulsa pe poziția secundă a clasamentului cu un total de 27 de puncte, în timp ce medieșenii fac 24 de puncte și egalează formația de pe locul 5, FC Botoșani.

Astra Giurgiu - Gaz Metan Mediaș 0-0 (0-0)

Astra Giurgiu (antrenor Bogdan Andone): Lazar – Simion, Graovac, Tamaş, Radunovic – Crepulja, Seto, Stahl (min. 41 Alibec) – V. Gheorghe  (min. 63 Al. Ioniţă), Fatai (min. 77 Baicu), Budescu  (min. 63 Răduţ)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Dusan Uhrin): Pleşca – Butean, Larie, M. Constantin, G. Moura (min. 84 Ely Fernandes) – Chamed (min. 79 Droppa), Fofana – Ciocan (min. 46 Drăghici), N. Cardoso, Velisar  (min. 46 R. Romeo) – S. Buş (min. 90+2 R. Popa)