Liga 1: Medieșenii dau lovitura pe finalBogdan Balas / SportPictures.eu
07 Oct 2018

Liga 1: Medieșenii dau lovitura pe final

Gaz Metan Mediaș s-a impus la Sfântu Gheorghe într-un meci cu final dramatic și urcă pe ultima treaptă a podiumului la egalitate de puncte cu CFR Cluj. Trupa pregătită de Cristi Pustai și Mihai Teja s-a impus grație golului înscris în minutul 89 de Caiado din pasa lui Yazalde, reușită venită la câteva minute după ratarea imensă a lui Vașvari, șut cu latul din 8 metri puțin pe lângă bara din dreapta lui Pleșca.

Meciul a curs într-o notă echilibrată și un plus ofensiv pentru oaspeți, care au avut prima ocazie în minutul 9, șut din apropierea liniei de fund trimis de Olaru prin fața porții lui Niczuly, apoi Fofana a avut o execuție de excepție în minutul 22, șut de la 35 de metri ce a mângâiat tranversala. Sepsi OSK amenință poarta lui Pleșca în minutul 27 prin lovitura liberă executată de Tandia din flancul stâng direct pe poartă, goalkeeper-ul oaspeților respingând în corner, urmată apoi de capul lui Hamed puțin pe lângă cadrul porții. În minutul 31 după un schimb de pase între Mensah și Tandia în flancul drept, primul centrează în mijlocul careului de unde Hamed, singur, a reluat din prima imparabil pentru Pleșca. Doar șapte minute a durat superioritatea pe tabelă a gazdelor, Lucian Cristea egalând cu o lovitură de cap de la limita careului mic în urma centrării din lovitură liberă a lui Caiado. Fortes a avut două ocazii în partea a doua a jocului, în minutul 51 șutând în plasa laterală, iar în minutul 68 luându-l la țintă pe Niczuly într-o situație de unu la unu în careul gazdelor. După ce au dat cu piciorul posibilității de a prelua conducerea în minutul 87 prin Vașvari și au încasat golul 2 două minute mai târziu, s-a încheiat Sepsi OSK – Gaz Metan 1-2 (1-1) și covăsnenii înregistrează prima înfrângere pe teren propriu în această ediție de campionat.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Niczuly - G. Moura, O. Viera, Jovanovic, D. Sato - Velev, Vaşvari - Tandia, I. Fulop (min. 16 Mensah), Y. Hamed (min. 61 F. Ştefan) - Simonovski (min. 77 Karnitskiy)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Pleşca - Creţu, I. Cristea, M. Constantin, Trif (min. 65 Buşu) - Fofana, Luis Aurelio - Ely Fernandes, Olaru, Caiado (min. 90+2 Chamed) - Fortes (min. 79 Yazalde)