Liga 1: Meci nebun în Gruia, remiză bună pentru sibieniFlaviu Buboi / SportPictures.eu
02 Feb 2019

Liga 1: Meci nebun în Gruia, remiză bună pentru sibieni

Startul agitat de sezon a continuat în această seară cu o partidă cu toate ingredientele în Gruia: două goluri, ratări spectaculoase, inclusiv un penalty și un rezultat bun pentru adversarii CFR-ului.

Căbuz a fost omul meciului pentru FC Hermannstadt, dar paradele sale au fost completate de patru respingeri de pe linia porții, prima dintre ele apărând în minutul 7 după un corner executat de Păun. Centrarea pentru Djokovic a fost urmată de o lovitură de cap a mijlocașului CFR-ului scoasă de pe linia porții inițial de Dandea, apoi din aceeași postură de portarul sibienilor, care zece minute minute mai târziu blochează șutul lui Omrani de la limita careului. În minutul 25 este rândul lui Pedro Moreira să aibă o intervenție de pe linia porții pentru a îndepărta balonul trimis cu capul de Lang, apoi ratările se răzbună și sibienii reușesc să deschidă scorul. O lovitură liberă de la 25 de metri este transformată impecabil de Tătar, execuție la care Arlauskis nu poate fi decât spectator. Era minutul 29 și clujenii revin în avanposturi cu Țucudean în prim plan, autor al unei foarfeci pe spate de la 16 metri ce trimitea balonul sub transversală. Căbuz îi refuză golul campionatului golgheterului clujean și un minut mai târziu își mărește cota cu o nouă intervenție la lovitura de cap a aceluiași atacant menținându-și echipa în avantaj pe tabelă până la pauză.

Imediat după reluare, Deac obține o lovitură de la 11 metri după o intervenție imprudentă a lui Sergiu Popovici, dar Țucudean nu reușește să-l învingă pe Căbuz nici de la punctul cu var, apoi portarul sibienilor îl blochează și pe Deac, atent pe recuperare. Omrani ratează ținta din apropiere în minutul 54, este imitat de Țucudean șapte minute mai târziu, iar în minutul 63 Camora trimite în bara laterală și Dandea scoate din nou de pe linia porții, de această dată șutul lui Țucudean. Izbăvirea vine în minutul 77 tot de la Țucudean, cel care a șutat din întoarcere din interiorul careului și l-a lăsat fără replică pe Căbuz. Gazdele forțează victoria, Omrani din nou nu izbutește să înscrie din apropiere, Țucudean trimite cu capul puțin pe lângă poartă și arbitrul Marius Avram pune capăt meciului.

Scor final CFR Cluj - FC Hermannstadt 1-1 (0-1), un egal cât o victorie pentru sibieni ce rămân în lupta pentru un loc de play-off, dar și pentru FCSB și CS U Craiova, aflate în urmărirea clujenilor.

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskis - Manea, Lang, Vinicius, Camora - Djokovici, Bordeianu (min. 57 Al. Ioniță), Deac - Păun (min. 66 Petrila), Țucudean, Omrani

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Company (min. 36 P. Petrescu), Dandea, Dâlbea, I. Stoica, Tătar - Dumitriu, Pedro Moreira (min. 75 Jazvici), Sg. Popovici - Blănaru (min. 57 Mijuskovici), Tsoumou