Liga 1: Maxim de puncte pentru FC Botoșani după primele două etapeIonut Tabultoc / SportPictures.eu
11 Feb 2019

Liga 1: Maxim de puncte pentru FC Botoșani după primele două etape

Succes important pentru FC Botoșani în partida din această seară disputată pe teren propriu cu FC Voluntari. Moldovenii s-au impus la limită în fața ultimei clasate, însă cele trei puncte au fost obiectivul principal al elevilor lui Liviu Ciubotariu și obținerea lor este echivalentă cu urcarea pe locul 7 la distanță de un loc și un punct de play-off.

Începutul de meci le-a aparținut gazdelor, însă după șutul lui Golofca din minutul 15 și încercarea extravagantă a lui Mihai Roman de trei minute mai târziu se intră într-o perioadă în care ocaziile de poartă lipsesc cu desăvârșire. În minutul 32 Tudorie a fost aproape de a trimite în propria poartă balonul centrat la colțul careului mic de către Fabbrini dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă, apoi Mihai Roman reia cu capul din 6 metri centrarea lui Golofca, dar fără a-i pune mari probleme lui Vâtcă. Tudorie este din nou periculos în minutul 41, de această dată la poarta care trebuie, după ce Gadze l-a angajat în careul Botoșaniului și vârful de atac a reluat din fuleu, dar nu a prins buturile apărate de Pap. Golul vine în ultimul minut al primei reprize după o centrare a lui Golofca din apropierea liniei de fund și o reluare din foarfecă ratată de Fabbrini, dar care s-a transformat într-un assist perfect pentru Mihai Roman, care a reluat simplu cu capul.

În partea a doua a jocului, văzuți cu sacii în car, botoșenenii lasă inițiativa oaspeților care se apropie periculos în minutul 78 la șutul lui Deac respins de Pap, apoi cinci minute mai târziu Tudorie șutează din afara careului și portarul gazdelor este din nou la post și respinge.

S-a încheiat FC Botoșani – FC Voluntari 1-0 (1-0), o nouă victorie ”italiană” a moldovenilor după cea de acum 10 zile de la Chiajna, în timp ce ilfovenii au fost departe de a confirma jocul bun prestat etapa trecută cu Sepsi OSK.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): E. Pap - Dumitraş, Chindriş, Burcă, Soiledis - J. Rodriguez, Karaboue - Fabbrini (min. 87 E. Papa), Ongenda, Golofca (min. 70 L. Buş) - M. Roman (min. 81 L. Fulop)

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Vâtcă - Leasă, Balaur, Armaş, I. Gheorghe - Laidouni, Signorelli (min. 72 A. Bălan), Răuţă - G. Deac, Tudorie, Gadze