Liga 1: Marinarii de Pipera se scufundară la SeverinAndi Popescu / SportPictures.eu
01 Nov 2015

Liga 1: Marinarii de Pipera se scufundară la Severin

Pandurii Târgu Jiu au izbutit o nouă victorie și au urcat pe locul 2 în clasamentul temporar al etapei a 16-a. La Turnu Severin elevii lui Edi Iordănescu au trecut cu 2-1 (1-1) de FC Voluntari, echipă schimbată la față după sosirea lui Gheorghe Mulțescu la cârmă.

Noul tempo al echipei s-a văzut din start, golul lui Dinu Todoran marcat cu capul în minutul 13 fiind o consecință logică a marii ocazii din minutul 4 când tot el a șutat sănătos în bara porții apărate de Mingote. Mai mult, căpitanul ilfovenilor a fost aproape de dublarea avantajului pe tabelă în minutul 24, însă golul apare la poarta cealaltă. În minutul 38 Mihai Răduț primește o pasă în marginea careului de la Nicoară și îl execută pe Botaș cu un șut plasat lângă bara din stânga portarului ilfovean. Golul primit nu i-a blocat pe oaspeți, care au mai avut o ocazie în minutul 53 prin Bălan, însă gazdele au pus treptat stăpânire pe joc și au înscris golul victoriei în minutul 70 prin Hora, atent pe respingerea lui Botaș la o lovitură liberă executată de Momcilovici.

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Edi Iordănescu): Mingote - Unguruşan, Vasco Fernandes, Săpunaru, Momcilovici - Droppa, Mrzljak - Răduţ, Nistor (min. 90+3 Filipetto), Nicoară (min. 63 Wellington) - Hora (min. 84 V. Munteanu)

FC Voluntari (antrenor Gheorghe Mulţescu): Botaş - Rus, Maftei, S. Rădoi, Briceag - Novac, Todoran (min. 74 Pancu) - H. Kone, Cârstocea (min. 43 Goossens), Vîlceanu (min. 63 Tchoutou) - Ad. Bălan