Liga 1: Lopez, spectacol în GruiaMircea Rosca / SportPictures.eu
31 Aug 2015

Liga 1: Lopez, spectacol în Gruia

După sincopa din etapa trecută de la Chiajna, CFR Cluj a pornit lansat meciul cu FC Botoșani, o echipă cu evoluție neconvingătoare pentru statutul de reprezentantă a României în preliminariile Europa League.

Cristian Lopez a speculat momentele de contemplație a defensivei moldovene și după ce a deschis scorul în minutul 15 cu un șut din careu în urma primirii unei pase de 40 de metri, a dublat avantajul în minutul 21 urmărind o fază în care Jakolis a fost faultat în careu, iar arbitrul Florin Chivulete a lăsat legea avantajului. Un gol din penalty marcat de Vașvari după o jumătate de oră de joc a animat partida. Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru un henț făcut de Camora în urma unei lovituri indirecte executate din interiorul careului gazdelor, mingea trimisă de Martinus fiind respinsă cu mâna de căpitanul CFR-ului în încercarea de a se feri. Botoșenenii încheagă mai bine jocul și echilibrează situația, astfel încât la pauză gazdele intră cu avantaj minim pe tabelă, însă în al doilea mitan nu au suflu să egaleze.

Mai mult decât atât, în minutul 58 Cristian Lopez taxează marcajul larg al lui Plămadă, preia simplu pasa lui Belek din flancul drept și după ce trece simplu de fundașul botoșenean îl execută pentru a treia oară pe Iliev. Până la sfârșitul partidei jocul este expresia tribulației oaspeților, care rămân în 10 după eliminarea meritată a lui Cucu pentru călcarea adversarului înaintea executării unei lovituri libere. După o ultimă ocazie a lui Voiculeț, al cărui șut din interiorul careului botoșenean, de pe partea stângă a direcției de atac clujene, a fost respins de Iliev, s-a încheiat CFR Cluj – FC Botoșani 3-1 (2-1), rezultat pe deplin meritat de echipa din Gruia, care urcă pe locul 8, în timp ce moldovenii rămân pe 12 cu doar 6 puncte.

CFR Cluj (antrenor Francisc Dican): Marc - Lopes, Larie, Goian, Camora - Jakolis, Petrucci, Voiculeţ, Goncalves (min. 54 Păun) - Lopez (min. 85 Carter), Belek (min. 76 Mureşan)

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Iliev - Patache, Plămadă, Cucu, Dimitrov - Costin (min. 64 Fulop), Vaşvari - Martinus (min. 46 Roşu), Cabrera, Brata (min. 77 Miron) - Roman