Liga 1: Liga pinguinilorCsibi L. Csaba / Sport Pictures
18 Dec 2016

Liga 1: Liga pinguinilor

Situație unică la Târgu Mureș unde meciul dintre ASA și Pandurii Târgu Jiu de pe stadionul Trans-Sil s-a încheiat după numai o repriză. Gheața de pe teren a făcut aproape imposibilă derularea jocului, membrii celor două echipe luptând din greu să-și mențină echilibrul pe teren. Chiar și arbitrul Marius Avram a căzut după ce practic i-au fugit picioarele de sub el, fiind nevoit să-și schimbe și ghetele pentru a avea o aderență mai bună.

Oaspeții au făcut efortul de a se prezenta la meci în condițiile în care problemele financiare le-au decimat lotul, pe banca de rezerve fiind douar trei jucători, iar scriptic acestora li se alăturau și Sânmărtean și Pleaşcă, însă cei doi au refuzat chiar și să ia loc pe bancă.

În atari condiții, gazdele au reușit totuși să înscrie în două rânduri prin Gabi Mureșan în minutul 19 și Vlad Morar în minutul 36, avantaj cu care s-a intrat la pauză. Pandurii au refuzat, însă, să revină pe teren acuzând condițiile de disputare a partidei, lipsa încălzirii din teren fiind compensată, spre exemplu, de organizatori cu sare împrăștiată pe gazon. Cu o probabilitate mare de a se ajunge la accidentări ce le pot afecta viitorul carierei, oaspeții au rămas ferm pe poziții, iar Marius Avram a fost nevoit ca după trei minute de așteptare să fluiere finalul meciului.

S-a încheiat ASA Târgu Mureș - Pandurii Târgu Jiu 2-0 (2-0), însă decizia finală asupra scorului sau rejucării partidei aparține comisiilor de specialitate.

ASA Târgu Mureș (antrenor Dan Alexa): Moga – Matei, Cordoş, Constantin, Mendy – Candrea, Mureşan – Ciolacu, Rus, Morar - Kuku

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Petre Grigoraș): Stanca – Tudor, Piţian, Unguruşan, Pîrcălabu – Pirtea, David – Brînzan, Herea, Răuţă – Dodoi