Liga 1: Liderul se distanțează la 6 puncteRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Dec 2018

Liga 1: Liderul se distanțează la 6 puncte

CFR Cluj a învins FCSB pe Arena Națională și se distanțează la 6 puncte în fruntea clasamentului Ligii 1.

Partida din această seară a fost decisă de un gol de generic înscris de Deac în minutul 28, un șut lobat trimis din săritură și întoarcere de la marginea careului de 16 metri ce l-a surprins ieșit pe Bălgrădean. A fost singura fază de gol a primei reprize, una în care elevii lui Nicolae Dică au fost sufocați în unele momente de presingul liderului.

Cu Moruțan în teren în locul lui Florinel Coman, roș-albaștrii au accentuat presiunea la poarta lui Arlauskis, portarul CFR-ului fiind suplinit de colegii săi din defensivă. După ce a fost salvat de luftul lui Gnohere din minutul 54, două minute mai târziu a beneficiat de piciorul pus providențial de Mureșan la șutul atacantului francez. Tot Mureșan a fost cel care a îndepărtat balonul de pe linia porții în minutul 69 după ce Arlauskis a atenuat șutul lui Gnohere din careu, apoi echilibrul numeric din teren s-a rupt în minutul 72 după faultul din postură de ultim apărător al lui Mihai Roman asupra lui Ioniță la 17 metri. Din lovitura liberă rezultată Djokovic a lovit transversala, apoi Omrani a fost blocat în ultimul moment de Planici în minutul 80. Gnohere ratează din nou o ocazie mare trei minute mai târziu, șutul său după un un-doi cu Rusescu fiind respins de Arlauskis de lângă bara din dreapta sa, duelul celor două ofensive continuând cu lovitura de cap a lui Omrani scoasă de Bălgrădean de sub transversală și cu șutul din prima al lui Florin Tănase la care Arlauskis a avut o intervenție de mare portar. Prelungirile partidei au adus alte două eliminări, ambele pentru al doilea cartonaș galben, Mureșan pentru al doilea fault în săritură la Gnohere și Bălașa pentru protestele la adresa deciziei arbitrului Sebastian Colţescu de a acorda penalty ca urmare a faptului că Nedelcu l-a călcat în careu pe Păun. Ioniță a transformat fără probleme și partida s-a încheiat FCSB – CFR Cluj 0-2 (0-1).

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - Benzar, Bălaşa, Planic, M. Roman - Nedelcu, Filip - Man (min. 82 Al. Stan), Fl. Tănase, Fl. Coman (min. 46 Moruţan, min. 82 Rusescu) - Gnohere

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskis - C. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora - Djokovic, Bordeianu (min. 65 Al. Ioniţă), Culio - C. Deac (min. 90+1 Lang), Ţucudean (min. 75 Păun), Omrani