Liga 1: Lideri la finalul turului de play-offBogdan Danescu / SportPictures.eu
09 Apr 2017

Liga 1: Lideri la finalul turului de play-off

Interes maxim pentru partida de la Turnu Severin dintre CS U Craiova și FCSB, una care ar fi putut să dea noi șanse elevilor lui Gigi Mulțescu de a lupta pentru trofeul Ligii 1.

Susținuți de câteva sute de fani, roș-albaștrii au reușit să facă diferența în teren cu ajutorul rezervelor, chiar dacă mai bine de o oră de joc nu au părut a fi aceeași echipă care se distra etapa trecută cu campioana Astra. Oltenii au abordat partida acceptând din start presiunea echipei oaspete și au așteptat să declanșeze șarje de contraatac așa cum a fost în minutul 10 la lansarea lui Ivan și minutul 14 la pasa bună trimisă pe culoar de Băluță pentru Jazvic, dar șuturile din ambele ocazii nu au fost destul de periculoase. Andrei Ivan a mai încercat un șut cu șpițul în minutul 19 și a mai scăpat singur cu Niță în minutul 28 servit ideal de Mateiu, dar în ambele ocazii a trimis chiar pe direcția portarului. FCSB dă primele semne ofensive mai consistente în minutul 30 la acțiunea lui Florin Tănase încheiată cu un șut la colțul lung, dar care nu a prins cadrul porții. Un moment delicat a apărut în minutul 34 când Andrei Ivan a fost lovit cu cotul în figură de către Bălașa, fiind nevoie de intervenția promptă a lui Niță și a echipajului medical de pe ambulanță pentru ca vârful craiovean să își revină.

Nemulțumit de prestația lui Muniru, Laurențiu Reghecampf îl aruncă în luptă pe Boldrin înainte de pauză, apoi imediat după pauză Gnohere și Jakolis intră și ei pe teren. Exprimarea din teren a roș-albaștrilor nu se schimbă radical, în afara unei lovituri libere de către Alibec în minutul 49 la care Calancea a respins în corner, însă nici echipa gazdă nu și-a făcut apariția în jumătatea adversă. Încet-încet, implicarea noilor intrați începe să își facă efectul, iar în minutul 70 Gnohere a fost aproape de a penaliza o gafă a fundașilor olteni, dar a lovit bara din stânga lui Calancea. Apoi Alibec șutează periculos din unghi, iar în minutul 75 ”Bizonul” deschide scorul: un corner executat de Florin Tănase la bara a doua este continuat de Momcilovic cu o recentrare cu capul pentru atacantul francez care a reluat nestingherit din 2 metri în plasa porții lui Calancea. La numai patru minute după aceea Gustavo reia cu capul după un corner executat la prima bară, dar Niță este la post și salvează cu riscul unei accidentări. Oaspeții profită de spațiile lăsate în defensivă și Jakolis a fost aproape de a dubla avantajul pe tabelă în minutul 81, Gnohere a tras peste poartă în minutul 90, iar Jakolis ratează din nou în al treilea minut de prelungiri după ce a primit de la Alibec și a șutat din nou pe direcția lui Calancea.

Scor final CS U Craiova – FCSB 0-1 (0-0), roș-albaștrii fiind cei care au profitat de remiza Viitorului și s-au detașat la două puncte în fruntea ierarhiei, fiind lideri la finalul turului de play-off.

CS U Craiova (antrenor Gheorghe Mulțescu): Calancea – Dimitrov, Barthe, Kelic, Bancu – Mateiu (min. 77 Gustavo), Screciu (min. 82 Markovic), Zlatinski – Jazvic (min. 60 Măzărache), Ivan, Băluţă

FCSB (antrenor Laurențiu Reghecampf): Fl. Niță – Pleașcă (min. 53 Jakolis), Bălașa, Moke, Momcilovic - Pintilii, Muniru (min. 38 Boldrin) - Enache, Fl. Tănase, De Amorim (min. 53 Gnohere) - Alibec