Liga 1: ”Leii” înving Viitorul în BănieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Sep 2019

Liga 1: ”Leii” înving Viitorul în Bănie

Patru victorii și un egal obținuse anul acesta FC Viitorul în compania Universității Craiova și pornea cu ascendent moral în partida de pe ”Ion Oblemenco” pe un nisip mai aproape de plaja Mamaiei decât de pretențiile unui stadion modern.

Lipsiți de susținerea de pe bancă a lui Gică Hagi, constănțenii nu au părut intimidați de atmosfera din tribune și au deschis scorul în minutul 7 prin Țîru cu o lovitură de cap din careul mic după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, apoi Iancu l-a întins pe Pigliacelli cu un șut din unghi în minutul 22. La cornerul executat Țîru îl accidentează dur, dar involuntar pe portarul gazdelor, apoi Pițurcă face mutarea câștigătoare a serii: l-a introdus în teren pe Koljic, golgheterul oltenilor din ediția trecută a campionatului. Egalarea vine în minutul 44 după un șut superb din întoarcere al lui Cicâldău, iar după un minut Koljic își face simțită prezența cu o execuție spectaculoasă, șut la vinclu din marginea careului de 16 metri, și Universitatea intră în avantaj la pauză.

La opt minute după pauză Bălașa a înscris primul său gol pentru olteni cu un șut din lovitură liberă de la 25 de metri ce a prins o brazdă de gazon și a deviat balonul în fața lui Căbuz, nepregătit pentru neprevăzut. La 3-1 gazdele au redus turația și i-au invitat pe constănțeni să atace, dar nu s-au ivit alte ocazii de gol. Abia în primul minut de prelungiri Koljic a ratat o mare ocazie de gol trimițând cu capul din 6 metri, de pe picioare, direct în transversală, astfel încât scorul final a fost 3-1.

Oltenii fac 22 de puncte și trec pe locul 2 cu un punct peste Viitorul și etapa viitoare vor evolua cu Politehnica Iași tot pe teren propriu, în timp ce elevii lui Gică Hagi, după două înfrângeri consecutive, primesc vizita liderului CFR Cluj.

Universitatea Craiova - FC Viitorul 3-1 (2-1)

Au marcat: Cicâldău (min. 44), Koljic (min. 45), Bălașa (min. 53)/Țîru (min. 8)

Universitatea Craiova (antrenor Victor Pițurcă): Pigliacelli - Martic, Bălașa, Acka, Vătăjelu - Bancu, Mateiu, Cicâldău - Nițu (min. 25 Koljic), Ivan (min. 87 Fortes), Baiaram (min. 76 Baicu)

FC Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Căbuz - Boboc, Țîru, Artean, De Nooijer - Ciobanu, Achim (min. 65 Iacob), Houri - Iancu (min. 75 St. Filip), Rivaldinho, Matei (min. 61 G. Ganea)