Liga 1: ”Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate!”Mircea Rosca / SportPictures.eu
07 Apr 2015

Liga 1: ”Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate!”

Până nu demult o întâlnire între două candidate la titlu, partida dintre CFR Cluj și Oțelul Galați a adus față în față în Gruia ocupantele ultimelor două locuri ale Ligii 1. Chiar dacă poziția în clasament se datorează unei penalități consistente, CFR a pierdut o serie de jucători importanți și asta se vede în calitatea jocului prestat, iar golgheterul Tade nu a mai înscris de patru luni. A spart gheața în această seară, în minutul 55 după o bâlbâială a defensivei gălățene care i-a servit un balon la 12 metri central pe poarta lui Abraham, iar vîrful din Gruia a șutat în stânga goalkeeper-ului oaspeților. Era minutul 55 și puținii spectatori s-au liniștit în privința rezultatului.

Aveau în minte jocul prestat de oaspeți în prima repriză, când au avut o singură tentativă de a șuta către poartă, dar Tudorie nu a cadrat șutul și balonul a trecut peste transversala porții lui Mincă. În rest, amprenta ofensivă a gălățenilor a fost 0. Pentru gazde, Dore și Camora au încercat să pericliteze poarta oaspeților în prima repriză, iar după marcarea golului doar reluarea lui Carp a mai adus emoții pentru fanii Oțelului. Eforturile ofensive menite să aducă egalarea au fost făcute de Florin Cernat, care a avut în două rânduri un dialog cu Mincă, dar ultimul cuvânt l-a avut portarul CFR-ului și la șutul de pe loc și la lovitura liberă de la 30 de metri.

Rezultatul final a fost CFR Cluj – Oțelul 1-0 (0-0) și clujenii încep să spere că pot ajunge la limanul locului 12, de care îi despart acum 9 puncte. De partea cealaltă, Oțelul vede din ce în ce mai clar scrise cuvintele lui Dante Aligheri de fiecare dată când intră pe gazon.

CFR Cluj (antrenor Francisc Dican): Mincă - Jakolis, Larie, Carp, Malico – Lopes (min. 70 Chanturia), Vereş (min. 80 Petrucci), Muniru, Păun – Dore (min. 90+2 Negruț), Tade

Oţelul (antrenor Florin Marin): Abraham - Murgoci, Miron (min. 78 Mişelăricu), Cucu (min. 74 Tătar), Popescu - Tavares, Sissoko - Iorga (min. 75 Grădinaru), Cernat, Hamroun - Tudorie